Στο -1 από την κορυφή η Μπαρτσελόνα, με ρεσιτάλ από τα 6,75

H Μπαρτσελόνα έδωσε μία μοναδική παράσταση από τα 6,75 (17/26 τρίποντα), συμπληρώνοντας στο «Palau Blaugrana» την τρίτη διαδοχική νίκη της στην εφετινή Euroleague και ένατη στο σύνολο, συνεχίζοντας την… καταδίωξη της κορυφής και της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 101-92 της Βιλερμπάν, για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην ένατη ήττα τους.

Δίχως να σηκώσει το πόδι από το… γκάζι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο της… τύχης της, ενώ με έξι παίκτες να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων φρόντισε στο δεύτερο ημίχρονο να μη δώσει… δικαιώματα στην μαχητική Βιλερμπάν.

Πρώτο… βιολί της ισπανικής επίθεσης ο απίστευτος Νίκολας Λαπροβίτολα με 28 πόντους (8/10 τρίποντα) και 9 ασίστ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του σε πόντους (28 είχε σημειώσεις και στις 23/12/2022, απέναντι στη Βαλένθια), ενώ από τη Βιλερμπάν πάλεψε ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό με 20 και 5/10 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 50-47, 78-71, 101-92