Όρθια η Ίντερ στο «Ετιχαντ», το «βιολί» του ο Γκίτενς

Είκοσι οκτώ γκολ χθες στην πρεμιέρα της «νέας εποχής» του Champions League, 13 σήμερα στο δεύτερο «πιάτο» της 1ης αγωνιστικής της League Phase.

Ματς με χορταστικό θέαμα σε όλες της αναμετρήσεις της πρώτης μέρας, σήμερα κυριάρχησε η τακτική, εάν εξαιρέσει κανείς το παιχνίδι στο «Σέλτικ Παρκ» της Γλασκώβης και την ευρεία επικράτηση της Σέλτικ.

Η επανάληψη του προπέρσινου τελικού της διοργάνωσης στην Κωνσταντινούπολη, αυτή την φορά δεν ανέδειξε νικητή, με την Ίντερ να φεύγει αήττητη από το «Ετιχαντ» με το 0-0 απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι, ενώ το ματς Παρί Σεν Ζερμέν-Τζιρόνα είχε φινάλε θρίλερ με τους πρωτευουσιάνους να πανηγυρίζουν (1-0).

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε το ολέθριο λάθος του Αργεντινού γκολκίπερ των Ισπανών, Κατσανίγκα, ο οποίος μετά το γύρισμα του Νούνο Μέντες είδε τη μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του και με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μπήκε με το… δεξί στη διοργάνωση.

Απλά κι εύκολα η Σέλτικ, 5-1 τη Σλόβαν

Η Σέλτικ εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική που παίρνει από την έδρα της και με δύο γκολ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων έκανε το καθήκον της απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, το ντεμπούρτο της οποίας στο Champions League αποδείχθηκε εφιαλτικό.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς διέλυσε με 5-1 τους Σλοβάκους, κάνοντας το ιδανικότερο ξεκίνημα στη «νέα εποχή» του Champions League. Άλλωστε, παιχνίδια σαν και το σημερινό, με αντιπάλους που είναι στα… μέτρα της, οφείλει να τα παίρνει εάν θέλει να ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια.

Ξανά «από μηχανής θεός» ο Γκίτενς

Χρυσή αλλαγή με την Αϊντραχτ Φρανφκούρτης στο ματς της πρεμιέρας της Bundesliga, όταν μπήκε στο ματς και πέτυχε δύο γκολ για το τελικό 2-0 της Μπορούσια.

«Χρυσή» αλλαγή και σήμερα ο Άγγλος, Μπάιονε Γκίτενς, ο οποίος πέρασε αντί του Σάμπιτσερ στο 68΄ και μέσα σε 10 λεπτά (76′ – 86′) πέτυχε ξανά δύο γκολ που έκριναν την αναμέτρηση στο Μπριζ και χάρισαν τη μεγάλη νίκη στη Ντόρτμουντ με 3-0 επί της Κλαμπ (ο Γκιρασί με πέναλτι έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» με πέναλτι).

Ο Χρήστος Τζόλης ήταν στο αρχικόμ σχήμα των γηπεδούχων, που είχαν αρκετές ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι στο 12′ με τον Βετλέσεν, σε μία μεγάλη τριπλή ευκαιρία για τους Βέλγους, που είχαν διαδοχικά σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να μην καταλήγει στα δίχτυα!