Ο Ντελάπ δεν επέτρεψε στην Αστον Βίλα να φύγει με «διπλό» από το «Πόρτμαν Ρόουντ»

Ο Λίαμ Ντελάπ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς του «Πόρτμαν Ρόουντ» με την γηπεδούχο Ιπσουϊτς να κόβει δύο βαθμούς (2-2) από τη φιλόδοξη Αστον Βίλα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League.
    Ο Ντελάπ άνοιξε το σκορ νωρίς (8′), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Μπέρμιγχαμ ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πίεσε για την ανατροπή του σκορ. Πρώτα ο Ρότζερς (15′) ισοφάρισε και στο 32ο λεπτό ο Γουότκινς έγραψε το 2-1.
    Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν το ματς και ο Ντελάπ κατάφερε να ισοφαρίσει (72′) με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να χαρίσει έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.
    Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι    1-1