Ο Πάλμερ ψηφίστηκε παίκτης της χρονιάς στην εθνική, από τους φιλάθλους στην Αγγλία

Ο Κόουλ Πάλμερ ανακηρύχθηκε ο καλύτερος παίκτης της εθνικής Αγγλίας για την περίοδο 2023-24, όπως ανακοινώθηκε από την αγγλική ποδοσφαιρική ομοσπονδία.

Ο 22χρονος μέσος της Τσέλσι, ψηφίστηκε ο αγαπημένος παίκτης των οπαδών των «Τριών Λιονταριών», μπροστά από τον μέσο της Ρεάλ Μαδρίτης, Τζουντ Μπέλινγκχαμ και τον επιθετικό της Άρσεναλ, Μπουκάγιο Σάκα – τον νικητή των δύο προηγούμενων χρόνων -.

Ο Πάλμερ έκανε το ντεμπούτο του στην Αγγλία στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μάλτας τον Νοέμβριο του 2023 και μετράει εννέα συμμετοχές στην Εθνική, συμπεριλαμβανομένων πέντε συμμετοχών στο Euro 2024, σκοράροντας δύο φορές σε αυτή την περίοδο.

Ένας από τα τέρματά του ήρθε στην ήττα του τελικού από την Ισπανία, τον Ιούλιο, στο Βερολίνο, και ενώ έδωσε την ασίστ στο τέρμα του Όλι Γουότκινς στη νίκη επί της Ολλανδίας στον ημιτελικό.

Ο Πάλμερ, ο οποίος έχει σκοράρει έξι γκολ σε επτά παιχνίδια της Premier League αυτή τη σεζόν, έγινε ο πρώτος παίκτης της Τσέλσι που κέρδισε το βραβείο μετά τον νυν βοηθό προπονητή της Αγγλίας, Άσλεϊ Κόουλ, το 2010.