Πρεμιέρα με νίκη για τον Ποτσετίνο (vid)

Η εποχή του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στον πάγκο των ΗΠΑ ξεκίνησε με νίκη επί του Παναμά (2-0) στο Όστιν του Τέξας.

Ο Γιουνούς Μούσα σημείωσε το πρώτο του διεθνές γκολ στο 49ο λεπτό και ο Ρικάρντο Πέπι πρόσθεσε την ασφαλιστική δικλείδα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, από την ασίστ του Χάι Ράιτ.

Ο Ποτσετίνο προσλήφθηκε στις 10 Σεπτεμβρίου μετά την απόλυση του Γκρεγκ Μπέρχαλτερ, η οποία ήρθε λόγω της αποτυχίας των ΗΠΑ να προκριθούν από τη φάση των ομίλων του Κόπα Αμέρικα αυτό το καλοκαίρι. Η ήττα με 2-1 από τον Παναμά στο δεύτερο ματς βάρυνε πολύ στην απόφαση να κινηθεί το πρόγραμμα σε διαφορετική κατεύθυνση.

Ο Παναμάς προσπάθησε να γίνει η τρίτη ομάδα της CONCACAF στη σύγχρονη ιστορία του ποδοσφαίρου (από το 1990) που νίκησε τις ΗΠΑ σε διαδοχικούς αγώνες.

Ο 52χρονος Ποτσετίνο, αμυντικός που έκανε 20 εμφανίσεις για την Εθνική Αργεντινής (1999-2002), έχει μακρά προπονητική καριέρα στην Ευρώπη σε ομάδες όπως η Τότεναμ, η Παρί Σεν Ζερμέν και πιο πρόσφατα η Τσέλσι, αλλά αυτή είναι η πρώτη φορά που ασκεί καθήκοντα ομοσπονδιακού εκλέκτορα.

Την Τρίτη οι ΗΠΑ θα παίξουν με αντίπαλο το Μεξικό, στη Γκουανταλαχάρα.