Ήττα μετά τo…πάρτι για την Γιουβέντους στην Σαρδηνία

Ήττα μετά το…πάρτι για την Γιουβέντους. Την έκτη ήττα στο πρωτάθλημα-επίσης εκτός έδρας- γνώρισε η «Γηραιαά Κυρία», αυτή τη φορά  από την Κάλιαρι (2-0) στη Σαρδηνία, δείχνοντας πως με εξασφαλισμένο το ένατο στη σειρά πρωτάθλημα, είχε περισσότερο το μυαλό της στη ρεβάνς του UCL με την Λιόν.
 Η Γιουβέντους παρατάχθηκε με οκτώ παίκτες από την U-23, η Κάλιαρι, που ήταν εξαιρετική, εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έφτασε στη νίκη με τα γκολ των Γκαλιάνο (8’) και Σιμεόνε , στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.
 Ο Λυκογιάννης στο ημίχρονο πήρε την θέση του σκόρερ του πρώτου γκολ για την ομάδα της Σαρδηνίας.
 Η Ρόμα νίκησε 3-2 εκτός έδρας την Τορίνο, εξασφάλισε την πέμπτη θέση και την συμμετοχή στους ομίλους του Europa League, σε ένα παιχνίδι που εκτός από τα πέντε γκολ είχε και δύο δοκάρια.
 Μπερενγκέρ (8’) και Σίνγκο (65’) άνοιξαν και έκλεισαν τις αποστάσεις στο σκορ για την Τορίνο που είχε εξασφαλίσει την  παραμονή της από την περασμένη αγωνιστική, Τζέκο (16’), Σμάλινκ (23’) και Νταιβαρά (61’ πέναλτι) οι σκόρερ της Ρόμα.
 Μάλιστα ο Τζέκο «έπιασε» τον Βόλκ στην τέταρτη θέση των σκόρερ στην Ιστορία της Ρόμα με 106 γκολ.
 Με τρία γκολ του Κιέζα (48’,54’, 89’) και ένα του Μιλένκοβιτς (74’) η Φιορεντίνα  κέρδισε (4-0) την Μπολόνια, σε ένα ματς που είχε μαζεμένες όλες τις συγκινήσεις του στην επανάληψη. Πριν από το γκολ του Μιλένκοβιτς, ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Σβάνμπεργκ με υπόδειξη VAR.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής στη Serie Α καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Πάρμα-Αταλάντα        1-2

(43' Κουλουσέφσκι - 70' Μαλινόφσκι, 84' Γκόμεζ)

Ίντερ-Νάπολι          2-0

(11' Ντ΄Αμπρόζιο, 74' Λαουτάρο Μαρτίνες)

Βερόνα-ΣΠΑΛ           3-0