Οι πρωταθλητές του 2020 σε Υπερπήδηση Εμποδίων και Ιππική Δεξιοτεχνία

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή (27/9) το Πρωτάθλημα Ιππασίας 2020 στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας, που ανέδειξε τους φετινούς Πρωταθλητές σε Υπερπήδηση Εμποδίων και Ιππική Δεξιοτεχνία.

Στην Υπερπήδηση Εμποδίων, η Μόνικα Μαρτίνη επέστρεψε στους τίτλους μετά το 2014 κερδίζοντας το Πρωτάθλημα Ενηλίκων μαζί με τον Electic Elvis, που είναι για δεύτερη συνεχόμενη φορά πρωταθλητής. Η αμαζόνα του ΕΙΟ συγκέντρωσε στους τρεις γύρους 5 βαθμούς. Δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Φουρλής με τον Grandeur του ΙΟΜ που είχε 6 βαθμούς στους τρεις γύρους και 3ος ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος με τον Dicaprio που είχε 8 βαθμούς στους τρεις γύρους.

Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων, τον τίτλο κέρδισε ο Δημήτρης Δρούγας με τον Magic de France του ΙΠΠΟΚ με 13 βαθμούς και στην 2η θέση βρέθηκε η Σελήνη Ποππ του ΕΙΟ με την Brandy Sugar με 14 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Εφήβων, η Μελίνα Πειμανίδη και ο Indy s αναδείχθηκαν πρωταθλητές συγκεντρώνοντας στους τρεις γύρους των αγώνων μόλις 4 βαθμούς. Η αμαζόνα του ΙΠΠΟΚ είχε αναδειχθεί το 2016 πρωταθλήτρια Παίδων. Δεύτερη ήταν η Άννι Βατίδη με τον Go 4 it του ΙΟΚΑΛSG με 5 βαθμούς και τρίτη η Αθηνά Ζολώτα Γιάρα του ΙΟΒΟΠ με την Ulysse d’ Orbec με 8 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Παίδων, η μοναδική αμαζόνα με 0 βαθμούς στους τρεις γύρους ήταν η Τζιώρτζια Σκλαβενίτη του ΑΙΟΕ με την Havanna vant Steenputje. Δεύτερη ήταν η περσινή πρωταθλήτρια Σεμέλη Ποππ με την Arabella ΙΙ του ΕΙΟ με 12 βαθμούς και τρίτη η Άρτεμις Ταλλιάκη με τον Hip Hop GP du Bois Madame του ΙΟΒΟΠ με 20 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Αμαζόνων, μετά τους τρεις γύρους νικήτρια αναδείχθηκε η Στεφανία Παπαδημητρίου του ΕΙΟ με τον Atash de la Hogue με 0 βαθμούς ποινής. Στην 2η θέση ήταν η Λορέν Βαν Μπέρκελ επίσης του ΕΙΟ με τον Chance de la Loge με 4 βαθμούς και στην 3η θέση η Βάσω Αμπαρτζίδη με τον Szilaj Todor του ΕΘΙΟΤ επίσης με 4 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Νέων Ίππων 5 ετών, νικήτρια ήταν η Μαριάνση Κυριακοπούλου με τον Kiss Me του ΙΟΒΟΠ με 4 βαθμούς, ενώ στην κατηγορία νέων ίππων 6-7 ετών νικήτης ήταν ο Γιάννης Σκανδάλης με τον Naskari de Reve του ΙΟΕ με 0 βαθμούς.

Στην Ιππική Δεξιοτεχνία και στην Κατηγορία Ενηλίκων, o Στέλιος Σταυρουλάκης και ο Baiao αναδείχθηκαν και πάλι πρωταθλητές μετά το 2017. Ο αθλητής του ΑΚΙΒ συγκέντρωσε συνολικό ποσοστό από τα τρία αγωνίσματα 69,246%. Δεύτερη ήταν η Χριστίνα Σαχίνογλου με τον Damor του ΑΙΟΑΤ με ποσοστό 68,116% και τρίτη η Ελένη Μυράτ με τον Lord of Champ του ΕΙΟ με ποσοστό 64,526%.

Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Μυρτώ Κουβάτση του ΑΙΟΑΤ με τον Rafaello 4 με συνολικό ποσοστό 63,36% και δεύτερη η Ειρήνη Ντιμιτριγεβιτς με τον Alerion 2 του ΑΚΙΒ με ποσοστό 60,723%.

Στην Κατηγορία Εφήβων, τον τίτλο της πρωταθλήτριας κέρδισε η Δέσποινα Σιδηρά με τον Windsor του ΑΙΟΑΤ με συνολικό ποσοστό 67,45%. Δεύτερη ήταν η περσινή πρωταθλήτρια Ραφαήλια Γεωργουλέα με τον Luxemburg του ΕΙΟ με ποσοστό 66,404% και τρίτη η Ζωή Τερτίππη με τον Capuccino του ΑΙΟΑΤ με ποσοστό 65,081%.

Στην Κατηγορία Παίδων, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Δανάη Γιαννοπούλου με τον White man του ΑΚΙΒ με συνολικό ποσοστό από τα τρία αγωνίσματα 68,565%. Στην 2η θέση ήταν η Χριστίνα Ρέτσου του ΙΟΒ με την Elise με ποσοστό 67,896% και στην 3η θέση η Μυρτώ Δημητσάνη του ΑΙΟΑΤ με τον Humphrey de la Vigne με ποσοστό 66,14%.