Στην Αναντολού Εφές (και πάλι) ο τουρκικός «εμφύλιος»

Η Αναντολού Εφές αναδείχθηκε για δεύτερη φορά εφέτος θριαμβεύτρια στον τουρκικό «εμφύλιο» της Euroleague, διατηρώντας με ρεκόρ 14-12 τη θέση της στην οκτάδα και κρατώντας τη Φενερμπαχτσέ δύο νίκες μακριά από τη ζώνη των πλέι οφ (12-13).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε με 84-79 της ομάδας του Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς στο «Σινάν Ερντέμ», για την 28η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, έχοντας «ήρωες» του αγώνα τους Ροντρίγκ Μπομπουά και Σέιν Λάρκιν.

Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν τον αγώνα από το πρώτο τζάμπολ του, ενώ στη δεύτερη περίοδο η άμυνα τους έκανε τη… ζημιά στη Φενέρ, κρατώντας την στους 11 πόντους και εξασφαλίζοντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μία διαφορά ασφαλείας 16 πόντων (41-25).

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, ανέβασαν κατακόρυφα την παραγωγικότητα τους στην επανάληψη, μείωσαν στους 11 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-48), ενώ «σφυροκοπώντας» την Αναντολού στο τέταρτο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο 1:50΄ πριν από τη λήξη στο -1 (74-73). Ωστόσο, ένα τρίποντο του Μπομπουά στην επόμενη επίθεση (77-73), μία καλή άμυνα και η «βόμβα» του Λάρκιν από τα 6.75 στα 31΄΄ (80-75) επανέφεραν την ηρεμία στο «στρατόπεδο» της πρωταθλήτριας Ευρώπης, η οποία έφτασε χωρίς άγχος στο τελικό 84-79.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Βασίλιε Μίτσιτς με 24 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Ροντρίγκ Μπομπουά και 10 ο Σέιν Λάρκιν. Από τη Φενέρ ξεχώρισε ο Νταϊσόν Πιέρ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 41-25, 59-48, 84-79