Εσωσε τον βαθμό στο 90′ η Μπενφίκα

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Μπενφίκα πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην έδρα της Γκιμαράες για την 21η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2 με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές.
Η Γκιμαράες άνοιξε το σκορ στο 35′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τιάγκο Σίλβα, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Ράφα Σίλβα έκανε το 1-1. Ο Αντρέ Σίλβα στο 61′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Γκιμαράες, αλλά η Μπενφίκα στο 90′ με γκολ του Καρμπάλ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Γκιμαράες έμεινε με 10 παίκτες στο 64′ λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του  Μπορέβκοβιτς.
Σε αναμετρήσεις για την 21η αγωνιστική της πορτογαλικής Primeira Liga, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Εστρέλα Αμαδόρα-Πορτιμονένσε     3-0
Φαρένσε-Φαμαλικάο                1-1
Μορεϊρένσε-Τσάβες                1-0
Μποαβίστα-Εστορίλ                2-1
Ρίο Αβε-Κάσα Πία                 1-0
Σπόρτινγκ Λισ.-Μπράγκα           5-0
Γκιμαράες-Μπενφίκα               2-2