Η λίγκα αναγνώρισε λάθος και άλλαξε το σκορ στο ματς Γουόριορς-Μπλέιζερς

Η επιβλητική νίκη των Γουόριορς επί των Μπλειζερς την Τετάρτη έγινε λίγο… καλύτερη την Πέμπτη. Και αυτό γιατί η λίγκα εντόπισε ένα λάθος στον υπολογισμό των πόντων, στο οποίο οι Γουόριορς δεν πιστώθηκαν μια βολή που πραγματοποίησε ο ΝτιΆντονι Μέλτον με 2 λεπτά να απομένουν στην τρίτη περίοδο. Η λίγκα αποκάλυψε την ανακρίβεια την Πέμπτη, αλλάζοντας το τελικό σκορ από 139-104 σε 140-104.

Οι στατιστικολόγοι του αγώνα κατέγραψαν δύο άστοχες βολές για τον Μέλτον στη συγκεκριμένη φάση, αν και ο παίκτης είχε σημειώσει την πρώτη.

Ως εκ τούτου αυτή ήταν η τέταρτη φορά στην Ιστορία που οι Γουόριορς σημειώνουν 140 πόντους σε αγώνα πρεμιέρας. Το Γκόλντεν Στέιτ σημείωσε 162 πόντους – ρεκόρ NBA για πρεμιέρα – απέναντι στο Ντένβερ το 1990, οι Σαν Φρανσίσκο Γουόριορς σημείωσαν 144 πόντους κόντρα στο Σιάτλ το 1967, και το Σαν Φρανσίσκο σημείωσε πόντους απέναντι στο Ντιτρόιτ το 1962.

Ανεξαρτήτως του σκορ, ήταν οι περισσότεροι πόντοι που επιτράπηκαν από το Πόρτλαντ σε πρεμιέρα. Οι Μπλέιζερς είχαν δεχθεί 129 πόντους από τους Καβαλίερς στην έναρξη της σεζόν 1974-75 – σε αγώνα που χρειάστηκε τετραπλή παράταση.

Ήταν επίσης η μεγαλύτερη νίκη του Γκόλντεν Στέιτ σε πρεμιέρα και η μεγαλύτερη ήττα του Πόρτλαντ στην αρχή μιας σεζόν.

Για την ιστορία, αυτός ο έξτρα πόντους δεν είχε καμία επίπτωση σε επίπεδο στοιχήματος στις ΗΠΑ.