Νίκη-«οξυγόνο» η Μαγιόρκα

Μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις, που την απομάκρυνε από τη ζώνη του υποβιβασμού, πέτυχε σήμερα στο «Χοσέ Μουνουέρα» η Μαγιόρκα με 2-1 επί της Βαγιεκάνο, για την 24η αγωνιστική στη LaLiga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σάντσες (46′), η Ράγιο κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να ισοφαρίσει με τον Γκαρσία στο 76ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουρίκι πέτυχε το «χρυσό» γκολ και χάρισε στη Μαγιόρκα την κρίσιμη αυτή νίκη.

Νωρίτερα, η Χετάφε κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πάρει τη σημαντική νίκη επί της Θέλτα με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο Α’ μέρος με τα γκολ των Μαγιοράλ (41′) και Μάτα (45’+), αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Βίγκο κατάφερε να ισοφαρίσει με τους Λάρσεν (71′) και Αλέντε (85′).

Στο 89ο όμως λεπτό ο Χάιμε Μάτα πέτυχε το δεύτερο γκολ του και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε ως αλλαγή για τη Θέλτα από το 79′.