Νίκη της Ουάσινγκτον στο Λος Άντζελες

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ σημείωσε έξι από τους 33 πόντους του σε τρεις διαδοχικές κατοχές στην παράταση και οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς σημείωσαν την πέμπτη διαδοχική νίκη τους, επικρατώντας των Λέικερς στο Λος Αντζελες με 127-124.

Ο Μπιλ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους (10/19 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ που είχε 32 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους Λέικερς, οι οποίοι γνώρισαν την 3η διαδοχική ήττα τους και την τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια, ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 31 πόντους (12/19 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 1/3 βολές), 9 ριμπάουντ και 13 ασίστ σε 43 λεπτά συμμετοχής.

Στο Ντάλας οι Μάβερικς είχαν τους Λούκα Ντόντσιτς και Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ σε πολύ καλή βραδιά και πήραν τη νίκη απέναντι στο Μέμφις με 102-92. Ο Ντόντσιτς είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 33 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Χάρνταγουεϊ σημείωσε 29 πόντους (7/11 τρίποντα). Για τους Γκρίζλις ο Τζα Μοράντ σημείωσε 22 πόντους, ενώ είχε και 9 ασίστ.

Στη Γιούτα οι Τζαζ συνέχισαν τις επιτυχίες, επικράτησαν με 132-110 της Σάρλοτ και διατήρησαν το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα με 25 νίκες και 6 ήττες. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ρεκόρ ομάδας με 28 εύστοχα τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 23 πόντους (3/8 τρίποντα), ενώ από 21 πόντους είχαν οι Ινγκλς (7/10 τρίποντα) και Νιανγκ (7/7 τρίποντα). Για τους Χόρνετς, από 21 πόντους σημείωσαν οι Γκόρντον Χέιγουορντ και ΛαΜέλο Μπολ.

Στο Χιούστον οι Μπουλς ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Ρόκετς με 120-100. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κόρι Γουάιτ και Ζακ ΛαΒίν με 24 και 21 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ο Ντέιβιντ Νουάμπα είχε 22 πόντους και ο Τζον Γουόλ είχε 15 πόντους και 7 ασίστ.

Στην Οκλαχόμα Σίτι το Μαϊάμι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 108-94. Πρώτος σκόρερ για τους Χιτ, που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 22 πόντους, ενώ για τους Θάντερ ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 27 πόντους.

Τέλος, στο Φοίνιξ οι Σανς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο Πόρτλαντ, το οποίο νίκησαν εύκολα με 132-100. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 34 πόντους, ενώ για τους Μπλέιζερς ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 24 πόντους.