Ο Γκιόκερες «έπιασε» τον Χάαλαντ στην κορυφή των σκόρερ

Ο Βίκτορ Γκιόκερες και ο Ερλινγκ Χάαλαντ «οδηγούν την κούρσα» για την ανάδειξη του κορυφαίου σκόρερ στα γήπεδα της Ευρώπης. Ο Σουηδός επιθετικός της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, σκόραρε δις στην νίκη με 3-0 επί της AVS και με 10 γκολ σε έξι αγώνες «έπιασε» στην κορυφή του σχετικού πίνακα τον Νορβηγό γκολτζή της Μάντσεστερ Σίτι, ο οποίος «βρήκε δίχτυα» στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 του ντέρμπι με την Αρσεναλ.

Στην τρίτη θέση, βρίσκεται ο Μαξίμ Γκλουσένκοφ της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στην νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Φάκελ Βορονέζ.

Στον πίνακα που ακολουθεί, συμπεριλαμβάνονται οι πρώτοι σκόρερ στα κορυφαία πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου» και συγκεκριμένα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη 10άδα των κορυφαίων σκόρερ της Ευρώπης, έχει ως εξής

1. Ερλινγκ Χάαλαντ (24 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)   10 γκολ σε 5 αγώνες (450 λεπτά)
 2. Βίκτορ Γκιόκερες (26 ετών/Σπόρτινγκ Λισ./Σουηδία)    10 γκολ σε 6 αγώνες (540 λεπτά)
 3. Μαξίμ Γκουσένκοφ (25 ετών/Ζενίτ/Ρωσία)                7 γκολ σε 6 αγώνες (358 λεπτά)
 4. Αλεξέϊ Μπατράκοφ (19 ετών/Λοκομοτίβ Μόσχας/Ρωσία)     7 γκολ σε 9 αγώνες (788 λεπτά)
 5. Ολεξάντρ Ναζαρένκο (24 ετών/Πολίσια/Ουκρανία)         6 γκολ σε 6 αγώνες (634 λεπτά)
 6. Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (36 ετών/Μπαρτσελόνα/Πολωνία)     6 γκολ σε 6 αγώνες (502 λεπτά)
 7. Σεμ Στάϊν (22 ετών/Τβέντε/Ολλανδία)                   6 γκολ σε 6 αγώνες (502 λεπτά)
 8. Τιέρνο Μπάρι (21 ετών/Βιγιαρεάλ/Γαλλία)               6 γκολ σε 7 αγώνες (474 λεπτά)
 9. Ρονιβάλντο (35 ετών/Λιντς/Βραζιλία)                   6 γκολ σε 7 αγώνες (515 λεπτά)
10. Γκουστάβο Σάντος (28 ετών/Αλτάχ/Βραζιλία)             6 γκολ σε 8 αγώνες (501 λεπτά)