Ο Καναδάς νίκησε την Αυστραλία στο κύκνειο άσμα της πρώτου σκόρερ του

Η κορυφαία σκόρερ όλων των εποχών για την Εθνική Καναδά, Κριστίν Σινκλέρ, έκανε την προτελευταία εμφάνισή της με την Εθνική ομάδα στη νίκη με 5-0 επί της Αυστραλίας, στο Λάνγκφορντ.

Η Σινκλέρ, η οποία σημείωσε 190 γκολ για τις Καναδέζες σε 23 χρόνια καριέρας, ήρθε από τον πάγκο στο πρώτο παιχνίδι που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες από τότε που η Αυστραλία νίκησε τον Καναδά με 4-0 στο Παγκόσμιο Κύπελλο, τον Ιούλιο.

Ο προπονητής της Αυστραλίας, Τόνι Γκούσταβσον, έκανε εννέα αλλαγές στη σύνθεση που νίκησε την Ταϊβάν στα προκριματικά του προ-Ολυμπιακού τουρνουά τον περασμένο μήνα, δίνοντας πρώτη συμμετοχή στις Τσάρλι Ρουλ και Σάρα Χάντερ.

Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν κανένα σουτ στην εστία την πρώτη ώρα, καθώς η Καναδή Νισέλ Πρινς βρήκε δίχτυα δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο πριν οι Κλοέ Λακάς, Σίμι Αβούγιο και Αντριάνα Λεόν σκοράρουν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Αυστραλία θα παίξει ξανά με τον Καναδά την Τρίτη, καθώς συνεχίζει να προετοιμάζεται για τον αγώνα με το Ουζμπεκιστάν στον προκριματικό του προ-Ολυμπιακού, τον Φεβρουάριο.

Ο φιλικός στο Βανκούβερ θα είναι ο τελευταίος αγώνας της 40χρονης Σινκλέρ για τον Καναδά.