Πάντα πρώτη η Λειψία, σπουδαία νίκη με ανατροπή η Λεβερκούζεν

Στην κορυφή της Bundesliga θα παραμείνει η Λειψία και μετά το πέρας της 7ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε επικράτησε σχετικά εύκολα στο Μάιντς με 2-0 της τοπικής ομάδας, χάρη σε γκολ των Σίμονς και Ορμπαν από το πρώτο ημίχρονο, παραμένει αήττητη και έφτασε τους 17 βαθμούς. Το αν θα είναι μόνη πρώτη ή όχι, θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα της Μπάγερν, που φιλοξενεί λίγο αργότερα τη Στουτγκάρδη.

Σε απόσταση… βολής (-3) από την κορυφή παραμένει η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν, η οποία, αν και βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα από πέναλτι του Μάρμους, νίκησε 2-1 την Αϊντραχτ στην «Μπάι Αρένα» και την ξεπέρασε στη βαθμολογία. Ο Αντριχ ισοφάρισε γρήγορα για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο και ο Μπονιφέις πέτυχε το νικητήριο γκολ της Μπάγερ στο 72΄.

Προσωρινά δεύτερη -πάνω από τη Μπάγερν- ανέβηκε η Φράιμπουργκ, που «καθάρισε» με τρία γκολ από το α΄ ημίχρονο την Αουγκσμπουργκ (3-1). Ο Δημήτρης Γιαννούλης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για τους ηττημένους, που παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. «Ανάσα» πήρε η Χοφενχάιμ, η οποία νίκησε 3-1 την ουραγό Μπόχουμ, με τον τερματοφύλακα Μπάουμαν να αποκρούει στο 89΄ πέναλτι του Ντάσνερ, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις ο Ταμπάκοβιτς, ενώ η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-2 της Χαϊντενχάιμ και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Ζανκτ Πάουλι              2-1
(43΄ Μπενσεμπαϊνί, 83΄ Γκιρασί – 78΄ Σμιθ)

Γκλάντμπαχ-Χαϊντενχάιμ               3-2
(22΄ Ιτακούρα, 62΄, 75΄πεν. Κλάιντινστ – 12΄ Σιένζα, 80΄πεν. Πιέρινγκερ)

Μάιντς-Λειψία                        0-2