Στα προημιτελικά της Βασιλείας ο Τσιτσιπάς

Πιο ψύχραιμος στα αποφασιστικά σημεία των δύο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 7-6 (7/3), 7-5 τον Ολλανδό Μπότικ Φαν ντε Τσάντσουλπ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά ATP 500 της Βασιλείας. Ο Έλληνας τενίστας θα περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό από την εν εξελίξει αναμέτρηση του Γάλλου Αρτούρ Φις (Νο 7 στο ταμπλό του τουρνουά) και του Ισπανού Πέδρο Μαρτίνεθ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με διαδοχικά break, τα οποία ήταν και τα μοναδικά στο πρώτο σετ. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε κάποιες φορές σε δύσκολη θέση, με αποκορύφωμα το break point του Φαν ντε Τσάντσουλπ στο 5-5, αλλά βρήκε τις λύσεις με το σερβίς του και στο τάι-μπρέικ «καθάρισε» γρήγορα, καθώς προηγήθηκε 5-0 και τελικά επικράτησε 7-3. Ο Ελληνας πρωταθλητής «έσβησε» break point και στο 4ο γκέιμ του δεύτερου σετ, έχασε μία δική του ευκαιρία για break στο 3-3, αλλά το πέτυχε τελικά στο καθοριστικό 11ο γκέιμ, για να κρατήσει εν συνεχεία το σερβίς του και να κερδίσει το ματς.