«Σόκαρε» την Μπαρτσελόνα η Χετάφε

Μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης (που γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Κάντιθ), «στραβοπάτησε» και η Μπαρτσελόνα στην 6η αγωνιστική της LaLiga.

Οι «μπλαουγκράνα» (που είχαν δοκάρι στο 90’+7′ με τον Μέσι) ηττήθηκαν με 1-0 στην έδρα της Χετάφε και έμειναν (με ματς λιγότερο) στα… χαμηλά «πατώματα» του βαθμολογικού πίνακα, τη στιγμή που τέσσερις ομάδες μοιράζονται την κορυφή. Το γκολ των Μαδριλένων σημείωσε ο Μάτα με πέναλτι στο 56′.

Νωρίτερα η Κάντιθ πέτυχε μια από τις σημαντικότερες νίκες στην Ιστορία της, επικρατώντας μέσα στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο» της πρωταθλήτριας Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0! Το γκολ της νίκης-«βόμβα» για τους «νεοφώτιστους» στην κατηγορία πέτυχε ο Αντονι Λοσάνο στο 16ο λεπτό.

Στο μεταξύ, η Γρανάδα νίκησε 1-0 τη Σεβίλη, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο, πανηγυρίζοντας την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Το γκολ που επέτρεψε στην Γρανάδα, εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στον 5ο όμιλο του Europa League, σημείωσε στο 82ο λεπτό ο Γιεντέρ Ερέρα από τη Βενεζουέλα.