Τυχερή η Σεβίλη, πήρε βαθμό στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ

Με το γκολ του Γιαουρεγκιζάρ στο 36ο λεπτό η Μπιλμπάο άνοιξε το σκορ επί της Σεβίλης (1-1), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στη La Liga, αλλά στα τελευταία λεπτά η Αθλέτικ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αγκιρεθαμπάλα (82′) και το πλήρωσε, καθώς στις καθυστερήσεις η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε το βαθμό με το αυτογκόλ του Παντίγια (93′).
    Με την απώλεια των δύο αυτών βαθμών οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασαν την ευκαιρία ν’ ανέβουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
    Νωρίτερα, ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στο «Μπαλαϊδος» του Βίγκο μεταξύ της τοπικής Θέλτα και της Τζιρόνα. Η ομάδα της Βαρκελόνης προηγήθηκε με τον Ερέρα (38′), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον αρχηγό τους, Ιάγο Ασπας, στο 81ο λεπτό. Ο Τάσος Δουβίκας δεν ήταν στην αρχική ενδεκάδα της Θέλτα και μπήκε αλλαγή στη θέση του Μπόρχα Ιγκλέσιας (58′). Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Βαγιαδολίδ-Μαγιόρκα                1-2
(90’+4′ Σάντσες – 59′ Λάριν, 83′ Βαλερί)
Χετάφε-Αλαβές                      2-0