Άνετα η Μπασκόνια, πέρασε από το Μιλάνο η Αναντολού Εφές, αλλά έχασε τον Λάρκιν

Η άμυνα έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση της Μπασκόνια με την Άλμπα Βερολίνου στη Βιτόρια, για την 5η αγωνιστική της Euroleague. Οι Βάσκοι πέρασαν ένα άνετο βράδυ απέναντι στους Γερμανούς και με το τελικό 80-57 επέστρεψαν στις νίκες, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-2. Στον αντίποδα, η Άλμπα υποχώρησε στο 1-4.

Κορυφαίος των νικητών ο Μάρκους Χάουαρντ με 26 πόντους και 7 τρίποντα, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έμεινε στο παρκέ για 15 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους (3/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την Άλμπα ξεχώρισε ο μοναδικός διψήφιος Μάρτιν Χέρμανσον με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-26, 63-40, 80-57

Η Αναντολού Εφές πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική νίκη και τρίτη στο σύνολο. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 96-84 της Αρμάνι, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην τρίτη διαδοχική ήττα τους και τέταρτη στο σύνολο.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στο πρώτο ημίχρονο και φρόντισαν να «καθαρίσουν» νωρίς τον αγώνα, όταν προηγήθηκαν με +21 στο 20΄ (25-46). Ωστόσο, το «διπλό» επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Σέιν Λάρκιν, ο οποίος τέθηκε νοκ άουτ στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν ο Μίροτιτς προσγειώθηκε άτσαλα στο πόδι του και τον έθεσε νοκ άουτ από το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ μάλιστα αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Κορυφαίος των νικητών ο Ελάια Μπράιαντ με 19 πόντους, ενώ από την Αρμάνι πάλεψε ο Νίκολα Μίροτιτς με 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-46, 59-66, 84-96