Έκλεισε «ραντεβού» με την Ιντερ στους «16» η Ουντινέζε

Η Ουντινέζε έγινε η 5η ομάδα που εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους «16» του Coppa Italia, με το αποψινό 3-1 επί της Σαλερνιτάνα, κλείνοντας «ραντεβού» με την Ίντερ στο «Σαν Σίρο».

«Γεμάτο» ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Φρίουλι». Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπιγιόλ στο 20′, αλλά πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Σιμι.

Στην εκπνοή του 45λεπτου η Ουντινέζε κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λούκα στο 44΄. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (47′), ο Εκέλενκαμπ «έγραψε» το 3-1 για την Ουντινέζε και κάπου εκεί το συγκρότημα του Κόστα Ρούνγιαϊτς άρχισε να σκέφτεται την αντίπαλό της στην επόμενη φάση, που θα είναι η Ίντερ, στο «Σαν Σίρο».

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, η Τσεζένα με γκολ του Τσέλια στο 54′ επιβλήθηκε 1-0 εκτός έδρας της Πίζα και προκρίθηκε στους «16», όπου θα παίξει με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «32» στο Κύπελλο Ιταλίας και τα ζευγάρια για τους «16» έχουν ως εξής:

Λέτσε-Σασουόλο          0-2
Κάλιαρι-Κρεμονέζε       1-0
Τορίνο-Έμπολι           1-2
Πίζα-Τσεζένα            0-1
Ουντινέζε-Σαλερνιτάνα   3-1
Τζένοα-Σαμπντόρια       22:00