Αποκλεισμός έξι μηνών στην εθνική ανδρών της Ιταλίας για δυσφήμιση του αθλήματος

Με πρωτοφανή αυστηρότητα τιμώρησε η Επιτροπή Ακεραιότητας της World Aquatics την εξίσου πρωτοφανή διαμαρτυρία της εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης ανδρών της Ιταλίας, στον αγώνα με την Ισπανία για τις θέσεις 5-8 των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Οι “σετεμπέλο” τιμωρήθηκαν με εξάμηνο αποκλεισμό από κάθε αγωνιστική διοργάνωση, κάτι που σημαίνει ότι δεν θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στο World Cup (η προκριματική φάση του οποίου γίνεται τον Ιανουάριο), ενώ στην ιταλική ομοσπονδία επιβλήθηκε πρόστιμο 100.000 ευρώ, με το ήμισυ αυτού να είναι με αναστολή.

Ολα ξεκίνησαν κατά τη διάρκεια του προημιτελικού των Ολυμπιακών Αγώνων, μεταξύ Ιταλίας και Ουγγαρίας, όταν οι διαιτητές, μετά από παρέμβαση του VAR και εξέταση του βίντεο, αποφάσισαν να αποβάλλουν χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία τον Φραντσέσκο Κοντέμι, να ακυρώσουν το γκολ που είχε πετύχει (ισοφαρίζοντας σε 3-3 τον αγώνα) και να καταλογίσουν πέναλτι υπέρ των Μαγυάρων, που στη συνέχεια έπαιξαν για τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω. Αν και η παγκόσμια ομοσπονδία αναγνώρισε επί της ουσίας το λάθος των διαιτητών, τους απέκλεισε από τη συνέχεια του τουρνουά και δεν επέβαλε περαιτέρω τιμωρία στον Κοντέμι, απέρριψε την ένσταση των Ιταλών, που ζητούσαν την επανάληψη του αγώνα.

Δύο ημέρες αργότερα, στο ματς κατάταξης με την Ισπανία, οι παίκτες του Σάντρο Καμπάνια γύρισαν επιδεικτικά την πλάτη προς τη γραμματεία κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης των εθνικών ύμνων, αλλά αυτό ήταν μόνο η αρχή της διαμαρτυρίας τους. Ο Κοντέμι, κολύμπησε για το πρώτο σπριντ με τους Ισπανούς να περιμένουν και, όταν πήρε τη μπάλα, ο Σάντρο Καμπάνια ζήτησε τάιμ-άουτ, έβγαλε τον παίκτη του και δεν τον αντικατέστησε για τέσσερα λεπτά, αφήνοντας τους «σετεμπέλο» να παίζουν με παίκτη λιγότερο. Ο ίδιος ο Κοντέμι δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε μετά το πρώτο σπριντ.

Η συμπεριφορά των Ιταλών κρίθηκε δυσφημιστική για το άθλημα και αυτό οδήγησε στη βαρύτατη τιμωρία της ομάδας, η οποία αρχίζει από σήμερα (17/10). Η ομοσπονδία της χώρας, που γνωστοποίησε την απόφαση, τονίζει ότι δεν προτίθεται να καταθέση έφεση κατά της απόφασης και επαναλαμβάνει την έκκλησή της να ληφθούν μέτρα, ώστε να μην επαναληφθούν στο μέλλον ανάλογα λάθη από τους διαιτητές.