«Αφεντικό» για το Κύπελλο ο Αγιαξ

Ο Άγιαξ ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο ντέρμπι των προημιτελικών του ολλανδικού Κυπέλλου, επικρατώντας της Αϊντχόφεν με 2-1 στο «Johan Cruijff Arena» και παίρνοντας το «εισιτήριο» για την ημιτελική φάση.

Ο «Αίαντας» ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίωρο, όταν και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με ισάριθμα τελειώματα του Αλέ (19′, 24′) από ασίστ των Κλάασεν και Τάντιτς.

Η PSV, προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League (πρώτο ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 18/02) ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει στο 58′ με το αυτογκόλ του Τίμπερ, όμως στα 35 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) που απέμεναν, δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ και βγήκε off από έναν βασικό στόχο της εφετινής σεζόν.

Ο Ρότζερ Σμιτ παρέταξε την Αϊντχόφεν με την εξής σύνθεση (4-4-2): Ούντερσταλ, Ντάμφραϊς, Τέζε, Μποσγκάλι, Μαξ, Μάουρο Ζούνιορ (81′ Τόμας), Σανγκαρέ, Ροζάριο, Ιχατάρεν (81′ Φέρτεσεν), Ζάχαβι, Μάλεν.