Βήμα πρόκρισης από το Μαρούσι

Το πρώτο και πλέον αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση του στο 7ο όμιλο της κανονικής περιόδου του Europe Cup, έκανε απόψε το Μαρούσι. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε άνετα με 98-75 της ΒΚ Πέγια στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προκριματικά της διοργάνωσης και την προσεχή Πέμπτη (26/9, 20:30) έχει την ευκαιρία και πάλι επί αθηναϊκού εδάφους να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους ομίλους.

Το Μαρούσι εξαργύρωσε το εξαιρετικό του πρώτο δεκάλεπτο, όταν με «όπλο» την επίθεση έκανε την απαραίτητη ζημιά στην ομάδα του Κοσόβου και εξασφάλισε ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 14 πόντων (34-20 στο 10΄). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο, αλλά στην επανάληψη η ελληνική ομάδα ενεργοποίησε και την άμυνα (κράτησε κάτω από τους 20 πόντους του αντιπάλους τόσο στο τρίτο, όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο), φτάνοντας σε μία άνετη όπως εξελίχθηκε νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Ίσμαελ Σανόγκο με νταμπλ νταμπλ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ από 18 πόντους σημείωσαν οι Τζόναθαν Στόουβ και Κάμερον Ρέινολντς. Από την Πέγια πάλεψε ο Νταρνέλ Κόουαρτ με 21 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 34-20, 54-43, 74-58, 98-75

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιτκάουσκας, Γκαρσία Κονζάλεθ, Καπιτάνι