Γερά στη μάχη του τίτλου η Μαρσέιγ

Χωρίς τον Αντρλέ Βίλας-Μπόας στον πάγκο της για περισσότερο από ένα ημίχρονο (σ.σ. αποβλήθηκε στο 40ό λεπτό για διαμαρτυρία), η Μαρσέιγ κατάφερε να πετύχει την 5η συνεχόμενη νίκη της στη Ligue 1, με 2-0 εκτός έδρας επί της Νιμ και να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν κι ενώ έχει δύο ματς λιγότερα!

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 3ο όμιλο του Champions League άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με τον Μπενεντέτο κι εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Κούμπας στο 77΄ «σφράγισε» τη νίκη της στο 84΄ με τον Ζερμέν.

Η ομάδα του λιμανιού, πλέον, μπορεί απερίσπαστη να συγκεντρωθεί στον «τελικό» της ερχόμενης εβδομάδας με την Μάντσεστερ Σίτι, όπου θα διεκδικήσει τη νίκη που θα την στείλει στους «32» του Europa League, άσχετα με το τι θα γίνει στο ματς, Ολυμπιακός-Πόρτο.

Η ενδεκάδα της Μαρσέιγ: Μανταντά, Αμαβί, Καλέτα-Καρ, Άλβαρο, Σακάι, Καμαρά (87΄ Στρότμαν), Ρονζιέ (87΄ Τομάς ντε Λίμα), Παγέ (70΄ Τοβέν), Σανσόν, Κισάνς (69΄ Γκουεγέ), Μπενεντέτο