«Γκέλα» για Γκενκ και Σαρλερουά

Μία απρόσμενη ήττα με 2-1 γνώρισε η πρωτοπόρος της Jupiler League, Γκενκ, στην έδρα της Κορτράικ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Ο Ισπανός επιθετικός Νάτσο Φέρι σημείωσε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων μέσα σε 3 λεπτά (16΄ και 19΄) κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 1-0 στο 6ο λεπτό με σκόρερ τον 19χρονο Γκανέζο μέσο Μπονσού Μπα. Η Γκενκ διατηρήθηκε στο «ρετιρέ» με 22 βαθμούς μετά τη δεύτερη ήττα της στο φετινό βελγικό πρωτάθλημα, ενώ η Κορτράικ από προτελευταία πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 11 βαθμούς.

Στο 70΄ πέρασε αλλαγή του Πατρικ Χροσόφσκι ο νεαρός Κωνσταντίνος Καρέτσας.

«Γκέλα» και για τη Σαρλερουά που γνώρισε την ήττα, με 1-0, στην έδρα της Ντέντερ. To αυτογκόλ του Ιβοριανού τερματοφύλακα της Σαρλερουά, Μοχάμεντ Κανού, στο 13ο λεπτό έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους που με αυτό το «τρίποντο» βρέθηκαν στο +1 από την αποψινή αντίπαλό τους, με 15 βαθμούς.

Δεν έδειξε… έλεος απέναντι στη Λέουβεν η Μαλίν παίρνοντας τη νίκη με 5-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Jupiler League έχουν ως εξής:

Βέστερλο-Μπέρσχοτ           2-2
Μαλίν-Λέουβεν               5-0
Κορτράικ-Γκενκ              2-1
Ντέντερ-Σαρλερουά           1-0