Δέκατοι στις συγχρονισμένες καταδύσεις από 10 μ. οι Μόλβαλης / Τσιρίκος

Την δέκατη θέση στον τελικό των συγχρονισμένων καταδύσεων από 10 μ. κατέλαβαν σήμερα (1/5) οι Νίκος Μόλβαλης και Θάνος Τσιρίκος, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της FINA που διεξάγεται στο Τόκιο και αποτελεί αγώνα πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ λειτουργεί παράλληλα και ως test event. Το ελληνικό δίδυμο, το οποίο είχε προκριθεί ως δέκατο από τον προκριματικό με 341 βαθμούς, συγκέντρωσε στον τελικό 350.28 βαθμούς.

Τις τέσσερις προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς αγώνες πήραν το Μεξικό (405.69), ο Καναδάς (393.81), η Ουκρανία (393.54) και η Νότια Κορέα (383.43), ενώ το χρυσό μετάλλιο πήραν οι Βρετανοί Τομ Ντέιλι και Μάθιου Λι με 453.60 βαθμούς.

Οι Νίκος Μόλβαλης και Θάνος Τσιρίκος επικεντρώνουν πλέον την προσοχή τους στο ατομικό αγώνισμα 10 μ., το οποίο θα διεξαχθεί μεθαύριο Δευτέρα 3/5, με τον προκριματικό να είναι προγραμματισμένος για τις 6.30 τα ξημερώματα (ώρα Ελλάδας).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Πέτρος Φυρίγος δήλωσε σχετικά: «Είμαι ευχαριστημένος από την επίδοση των παιδιών, καθώς μπήκαν σε αγώνες μετά από 14 μήνες. Ουσιαστικά ήταν αγώνας εξοικείωσης για να μπορούν να ανταπεξέλθουν καλύτερα στη συνέχεια και συγκεκριμένα εν όψει του ατομικού αγώνα στα 10 μ. Σταθερά, όπου έχουμε πολλές ελπίδες για ολυμπιακή πρόκριση».

Στον προκριματικό των 10 μ. μετέχουν 52 αθλητές. Όποιοι μπουν στον ημιτελικό, δηλαδή στην πρώτη 18άδα, εξασφαλίζουν σίγουρα την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς. Επειδή μετέχουν και αυτοί που έχουν πάρει πρόκριση από τη Γκουανγκζού και επειδή στους Ολυμπιακούς θα πάνε 28, ακόμα κι αν δεν μπουν 18άδα οι αθλητές μας, μπορούν με μια κατάταξη μέχρι την 23 ή 24 θέση να προκριθούν.