Δίχτυ… τρόμου πάνω απ’ την Bundesliga

Όσοι περίμεναν απ’ την -περσινή νικήτρια του Europa League- Άϊντραχτ Φρανκφούρτης να βάλει δύσκολα στην κυρίαρχη εδώ και 10 σερί χρόνια στην Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου, διαψεύστηκαν από το… 5ο λεπτό του πρώτου αγώνα της σεζόν στο «Deutsche Bank Park». Μέχρι δηλαδή να μπει το πρώτο γκολ από τον Κίμιχ. Λίγες ημέρες μετά το επιβλητικό 5-3 στον τελικό του Super Cup με τη Λειψία, οι Βαυαροί έκαναν… πάρτι και στο «σπίτι» των «αετών», επικρατώντας με το εκκωφαντικό 6-1, έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο!

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι σε μία Άϊντραχτ που… πελαγοδρομούσε αμυντικά στο πρώτο 45λεπτο κι απ’ την 1η κιόλας αγωνιστική της Bundesliga άπλωσαν ένα δίχτυ… τρόμου κι έστειλε «μηνύματα» προς όλους τους επίδοξους «μνηστήρες» του τίτλου.

Το καλοχτυπημένο φάουλ του Κίμιχ στο 5′ έβαλε μπροστά τους Βαυαρούς, για να ακολουθήσει «καταιγίδα». Οι Παβάρ (11′), Μανέ (29′, πρώτος παίκτης μετά τον Μάντζουκιτς με δύο γκολ στα πρώτα δύο επίσημα ματς με τη φανέλα της Μπάγερν), Μουσιάλα και Γκνάμπρι έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Άϊντραχτ προσπάθησε κάπως να… μαζέψει την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε με τον Μουανί στο 64′, όμως η Μπάγερν είπε (και) την τελευταία λέξη στο ματς με το δεύτερο τέρμα του Μουσιάλα στο 83′, που «σφράγισε» το τελικό 6-1.