Δείγμα θετικό του Άρη και 1-0 τη Γάνδη

Παρουσιάζοντας εμφανή σημάδια βελτίωσης στην ανασταλτική λειτουργία, ο Άρης επικράτησε με 1-0 της Γάνδης, στο δεύτερο κατά σειρά φιλικό προετοιμασίας του στο Σότσαου. Ο Ματέο Γκαρσία (36΄) με πέναλτι σημείωσε το μοναδικό γκολ, με τους Θεσσαλονικείς να είναι πολύ καλύτεροι ανασταλτικά, αλλά και λιγότερο δημιουργικοί επιθετικά, σε σχέση με την ήττα 4-3 από το Αμβούργο την περασμένη Παρασκευή (1/7).

Ο Χερμάν Μπούργος χρησιμοποίησε μία άκρως νεανική, σε βαθμό πειραματικής, ενδεκάδα στο πρώτο ημίχρονο, σε διάταξη 3-5-2. Κι αυτό είχε συνέπειες. Από το δεκάλεπτο και μετά, η Γάνδη κυριάρχησε απόλυτα, με τον Μάριο Σιαμπάνη να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Τζιάνι Μπρούνο (14’, 16’) και Σβεν Κουμς (20’). Κι αφού κράτησε το «μηδέν» πίσω, ο Άρης κέρδισε πέναλτι, με τον νεαρό Μιχάλη Παναγίδη να ανατρέπεται από τον Ντέβι Ρόεφ. Πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ματέο Γκαρσία για το 0-1 στο 36ο λεπτό.

Οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές στο δεύτερο μέρος δεν επέτρεψαν να βρει ρυθμό το ματς. Οι Θεσσαλονικείς, ωστόσο, που διατήρησαν το 3-5-2, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. «Αναιμική» η κεφαλιά του Φαμπιάνο Λέισμαν (61’) και αυτή του Κουμς (63’), όπως και το σουτ του Ντάνιελ Μαντσίνι (72’). Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, μάλιστα, ο Αντρέ Γκρέι, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τον Άρη, λίγο έλειψε να «χριστεί» σκόρερ. Στη συνέχεια, πάντως, ο Χουλιάν Κουέστα αντέδρασε εντυπωσιακά στο σουτ του Μαλίκ Φοφανά, ενώ η κεφαλιά του αφύλακτου Ντάρκο Λέμαγιτς πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι – οι μοναδικές αξιόλογες φάσεις της Γάνδης στο β΄ μέρος. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την άστοχη κεφαλιά του Μάρβιν Πίρσμαν, έπειτα από κόρνερ του Μαντσίνι.

Οι συνθέσεις:

ΆΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Σιαμπάνης (46’ Κουέστα), Μαρμαρίδης (46’ Πίρσμαν), Χαΐροβιτς (46’ Ιτούρμπε), Μπράμπετς, Τανούλης (46’ Φαμπιάνο), Χρυσόπουλος, Ντιόπ (30’ Ασλανίδης/46’ Εμπακατά), Σγουρός (46’ Ντουκουρέ), Γκαρσία (78’ Γκρέι), Παναγίδης (46’ Πάλμα), Χατζηιωάννου (46’ Μαντσίνι).

Η αρχική ενδεκάδα της Γάνδης (Χάιν Φανχέζεμπρουκ): Ρόεφ, Οκούμου, Ενγκαντό, Λάγκε, Κάστρο-Μόντες, Οτζίτζα-Οφόε, Κουμς, Νούριο, Χιλσάγκερ, Κάιπερς, Μπρούνο.

*** Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Παπέ Σεϊκ Ντιόπ. Μάλιστα, του τοποθετήθηκε πάγος στο πόδι.