Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Πρόωρα και άδοξα ολοκληρώθηκε η φετινή ευρωπαϊκή παρουσία της ανδρικής ομάδας υδατοσφαίρισης του ΠΑΟΚ. Ο “δικέφαλος του βορρά” έπαθε… μπλακ-άουτ στο δεύτερο ημίχρονο της κρίσιμης αναμέτρησης με τη Ντούισμπουργκ και ηττήθηκε 12-10, για την 2η αγωνιστική του 7ου προκριματικού ομίλου του Euro Cup υδατοσφαίρισης ανδρών, που φιλοξενείται στο Κράνι της Σλοβενίας. Το αποτέλεσμα αυτό σηματοδοτεί τον αποκλεισμό των “ασπρόμαυρων” από τη συνέχεια της διοργάνωσης, ανεξάρτητα από την έκβαση του αυριανού (29/9, 13:00) αγώνα με την οικοδέσποινα Τρίγκλαβ Κράνι, καθώς η γερμανική ομάδα μαζί με την ιταλική Ορτίτζια είναι αυτές που εξασφαλίζουν την πρόκριση για τη φάση των ομίλων.

Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου φάνηκε αρχικά ότι θα έχει εύκολο έργο, καθώς προηγήθηκε 4-1 και 7-4 στο ημίχρονο, με κορυφαίο τον 17χρονο Καρατζά. Η Ντούισμπουργκ, όμως, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντένις Γκουσάκοφ (πέντε γκολ), ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά 9-8, λίγο πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου και 11-8 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε γρήγορα σε 11-10 με τους Τσολακούδη και Ντέλιτς, αλλά ένα γκολ του Αϊντνερ επισφράγισε τη νίκη της Ντούισμπουργκ.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Ντούισμπουργκ): 1-3, 3-4, 5-1, 3-2

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος 1, Λασκαρίδης, Ν. Προσινικλής, Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης, Τσολακούδης 2, Μυρίλος 1, Ντέλιτς 3, Πολ. Προσινικλής, Κούπμαν, Καρατζάς 3, Σιορδίλης