«Διπλό» στην Ανδαλουσία η Βιγιαρεάλ χάρη στον Αγιόθε Πέρεθ

Σεβίλη και Βιγιαρεάλ είχαν ξεκινήσει με ισοπαλίες στην πρεμιέρα της LaLiga και καμία δεν ήθελε να συμβιβαστεί με τον έναν βαθμό και στη 2η αγωνιστική, στο “Sanchez Pizjuan”. Κι ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα απέφευγαν την ισοπαλία, αφού παρέμενε το 1-1 για 94 λεπτά, ο Αγιόθε Πέρεθ «χτύπησε» στο 90+5΄ χαρίζοντας το «διπλό» στους φιλοξενούμενους.

Στην Ανδαλουσία, o Χρούνεφελντ άνοιξε το σκορ για τη Βιγιαρεάλ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. To γκολ του Χουανλού Σάντσεθ, στο 8ο λεπτό δεν μέτρησε για τη Σεβίλη μετά από χρήση VAR, αλλά ο Ντοντί Λουκεμπακιό στο 45+6΄ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Πάντως, στο 69ο λεπτό ο τεχνικός της Βιγιαρεάλ, Ρουμπέν Ουρία… χαμογέλασε, όταν ο Σάντι Κομεσάνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα… αλλά όχι για πολύ, αφού το γκολ δεν μέτρησε. Και το χαμόγελο επέστρεψε στα χείλη του Ουρία, χάρη στον Αγιόθε Πέρεθ που με γκολ στο 90+5′ έδωσε το πρώτο «τρίποντο» στη Βιγιαρεάλ.

Νωρίτερα, τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στη LaLiga πανηγύρισε η Θέλτα, επικρατώντας με 3-1 της Βαλένθια, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 2ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι «νυχτερίδες» που παραμένουν στο μηδέν, προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με σκόρερ τον Ντιέγκο Λόπεθ. Όμως, η Θέλτα απάντησε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό με τον Όσκαρ Μινγκέθα να είναι ο παίκτης των γηπεδούχων που πέτυχε την ισοφάριση. Και πέντε λεπτά αργότερα (28΄), ο Ιάγο Άσπας διπλασίασε τα τέρματα της Θέλτα, μετά από ασίστ του Μινγκέθα. Ο Άσπας απώλεσε την ευκαιρία να κάνει το 3-1 νωρίτερα, όταν αστόχησε σε πέναλτι στο 45+5΄. Όμως αυτό το πέτυχε, ο Φραν Μπελτράν στο 60ό λεπτό.

Ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε βασικός για τους νικητές και έπαιξε μέχρι το 66′, όταν κι έδωσε τη θέση του στον Μπόρχα Ιγκλέσιας.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστική της La Liga έχουν ως εξής:

Θέλτα-Βαλένθια                3-1
(23΄ Μινγκέθα, 28΄ Άσπας, 60΄ Μπελτράν – 14΄ Λόπεθ)
Σεβίλη-Βιγιαρεάλ              1-2
(45+6΄ Λουκεμπακιό – 2΄ Χρούνεφελντ, 90+5′ Πέρεθ)