Εκτός League Cup η Μάντσεστερ Σίτι

Εκτός League Cup έμεινε η κάτοχος και πολυνίκης (με την Λίβερπουλ) του τροπαίου (έχουν από 8), Μάντσεστερ Σίτι, ενώ η Λίβερπουλ με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό σε όλο το 90λεπτο και πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της, πέρασε σχετικά άνετα το εμπόδιο της Πρέστον (2-0) και συνεχίζει.

Στο Λονδίνο η Γουέστ Χαμ ήταν απόλυτα εύστοχη στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ από την Σίτι ο Φόντεν δεν κατάφερε να σκοράρει (ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια τελείωσε χωρίς γκολ 0-0), με αποτέλεσμα τα «σφυριά» να πάρουν την πρόκριση για τους προημιτελικούς με 5-3 και οι «πολίτες» μετά από δύο διαδοχικές κατακτήσεις να μείνουν εκτός.

Μέσω των πέναλτι θα συνεχίσει στη διοργάνωση και η Λέστερ (4-2 την Μπράιτον), σε ματς που τελείωσε ισόπαλο 2-2 στα 90 λεπτά. Η Τότεναμ με γκολ του Λούκας Μόουρα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Μπέρνλι και προκρίθηκε στους «8», ενώ στην επόμενη φάση βρίσκεται και η Μπρέντφορντ, μετά το εκτός έδρας 2-1 επί της Στόουκ Σίτι.