Ηττα από την Πάντοβα και αποκλεισμός για τον Εθνικό

Με ήττα 13-8 από τη γηπεδούχο Πάντοβα, ολοκλήρωσε ο Εθνικός τις υποχρεώσεις του στον 3ο προκριματικό όμιλο του Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών. Με απολογισμό μία νίκη σε τέσσερα παιχνίδια, ο κυπελλούχος Ελλάδας κατετάγη τέταρτος και αποκλείστηκε από τη φάση των ομίλων, θα συνεχίσει όμως στο Euro Cup.

Το πειραϊκό συγκρότημα πάλεψε στα ίσια ως τις αρχές της τρίτης περιόδου, εν συνεχεία όμως οι Ιταλίδες πέτυχαν τρία αναπάντητα γκολ μέσα σε ενάμισι λεπτό και πήραν προβάδισμα 9-6. Η Χατζηκυριακάκη μείωσε, αλλά ακολούθως η Τεάνι απέκρουσε πέναλτι της Μαμόγλου και η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, αφού δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση (με εξαίρεση άλλο ένα γκολ της Χατζηκυριακάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα). Με ακόμη ένα σερί 3-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, η Πάντοβα «σφράγισε» τη νίκη της και την πρόκριση, ενώ αύριο (6/10, 13:00) θα παλέψει για την πρώτη θέση του ομίλου με τον Αλιμο.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 5-3, 4-2, 3-1

Η σύνθεση του Εθνικού: Τζούρκα, Μαργαρίτη, Γαλανοπούλου, Μπέτα, Μαμόγλου 1, Τσιμάρα 1, Χατζηκυριακάκη 2, Μιλίτσεβιτς 1, Κλαψιανού, Κανετίδου 3, Μπενέκου, Κάσσαρη, Μπεκρή