Η Αταλάντα δεν… αστειεύεται

Ομάδα ικανή για μεγάλα πράγματα δείχνει ότι είναι η εφετινή Αταλάντα. Μετά το 4-2 στην έδρα της Τορίνο η ομάδα του Γκασπερίνι πέρασε με εμφατικό τρόπο και από το «Ολίμπικο» διασύροντας με 4-1 την Λάτσιο, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της Serie A.

Ο Γκόσενς άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του ματς και από δική του ασίστ προήλθε το 2-0 στο 32΄ από τον Χάντεμπερ. Ο 32χρονος Αργεντινός μέσος Αλεχάντρο Γκόμες με δύο γκολ «σφράγισε» το «τρίποντο» για το συγκρότημα του Μπέργκαμο.

Οι «λατσιάλι» έμειναν στο 2-0 επί της Κάλιαρι στη Σαρδηνία. Αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο μέρος διάστημα στο οποίο δέχτηκαν 3 γκολ και ήταν αδύνατο να αντιδράσουν στη συνέχεια παρότι μείωσαν σχετικά γρήγορα με τον Καϊσέδο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Η επίθεση της Ίντερ «πετά φωτιές» στο ξεκίνημα της Serie A. Μετά το 4-3 επί της Φιορεντίνα, οι «νερατζούρι» διέλυσαν εκτός έδρας με 5-2 και την Μπενεβέντο σε εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας του ιταλικού πρωταθλήματος και με το 2Χ2 έχουν κάνει το ιδανικότερο ξεκίνημα στη σεζόν 2020/2021.

Ο Λουκάκου με δύο γκολ κι ο Χακίμι με μία ασίστ κι ένα τέρμα ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών που «σφράγισαν» το «τρίποντο» από το πρώτο μέρος. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Λαουτάρο Μαρτίνες οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (αντικατέστησε στο 65΄ τον Λουκάκου).

Η «νεοφώτιστη» Μπενεβέντο μετά το «διπλό» που έκανε στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια «προσγειώθηκε ανώμαλα» στην έδρα της και το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει δύο φορές σε κάθε ημίχρονο με τον Τσαπράρι.

Την πρώτη της νίκη στη Serie A και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε η έτερη «νεοφώτιστη» Σπέτσια με 2-0 επί της -σε ελεύθερη πτώση στο ξεκίνημα της σεζόν- Ουντινέζε (0/2).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 66΄ λόγω αποβολής του Τέρζι, κατάφεραν να διατηρήσουν όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν πάρει από το 29΄ με το γκολ του 31χρονου Βούλγαρου επιθετικού Αντρέι Γκαλαμπίνοβ, αλλά να πετύχουν και δεύτερο στις καθυστερήσεις πάλι με τον ίδιο παίκτη.