Η Μακάμπι πήρε την 7η θέση και περιμένει τον αντίπαλό της στα play in

Με τους Γουέιντ Μπάλντγουιν (18π.) και Ρομάν Σόρκιν (13π.) να «μιλούν» στα κρίσιμα σημεία, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 92-86 την Αρμάνι Μιλάνο στην «Belgrade Arena» στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής και καπάρωσε οριστικά την 7η θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας να μάθει την Παρασκευή (12/4) τον αντίπαλό της στο play-in των θέσεων 7-8.

Η Αρμάνι προέβαλε αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, όσο έβρισκε λύσεις απ’ τους Μάοντο Λο και Σιλντς, όμως όταν η Μακάμπι πάτησε το… γκάζι απ’ τα μέσα της τρίτης περιόδου, παίρνοντας ένα μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα, το ματς άρχισε να γέρνει υπέρ των Ισραηλινών.

Η Μακάμπι πήρε διαφορά 8 πόντων (87-79) στο 3:30 πριν το φινάλε, την ώρα που οι Ιταλοί ήταν πολύ άστοχοι έξω απ’ τα 6,75μ. (11/37 τρίπ.), για να «καθαρίσει» τη νίκη της ομάδας του Οντεντ Κάτας ο Λορέντσο Μπράουν με ένα καθοριστικό καλάθι ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 52-52, 77-70, 92-86