Η Μόντσα «πάγωσε» τη Σαμπντόρια στις καθυστερήσεις

Για 39 λεπτά η Σαμπντόρια -χάρις στα δύο γκολ του Μανολο Γκαμπιαντίνι- κρατούσε στα χέρια της μία τεράστια νίκη στην έδρα της Μόντσα, προκειμένου να παραμείνει «ζωντανή» στη μάχη για την παραμονή της στη Serie A.

Το λάθος του Νίκολα Μούρου ωστόσο, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων (κράτησε απ’ τη φανέλα Πεσίνα εντός της περιοχής), έδωσε την ευκαιρία στον «παθών» (Πεσίνα) να διαμορφώσει από την άσπρη «βούλα» το τελικό 2-2 -στο προτελευταίο χρονικά ματς της 21ης αγωνιστικής- κόβοντας ακόμη περισσότερο τα «φτερά» των Γενοβέζων.

Η «Ντόρια» μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να τα παίξει όλα για όλα, για να βρει την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά τις 5 Ιανουαρίου και το 2-1 εκτός έδρας επί της Σασουόλο.

Ο Γκαμπιαντίνι της έδωσε το προβάδισμα στο 12′ και παρά τη γρήγορη ισοφάριση από τον Πετάνια (32′), ακολούθησε άλλο ένα γκολ απ’ τον 31χρονο φορ της Σαμπντόρια στο 58′, για να τη βάλει ξανά μπροστά στο σκορ. Όλα αυτά μέχρι το λάθος του Μούρου και το εύστοχο πέναλτι του Πεσίνα στο 90’+7′, που κράτησε τους φιλοξενούμενους πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Σπέτσια-Νάπολι            0-3
47′ πεν. Κβαρατσχέλια, 68′, 73′ Οσίμεν)

Τορίνο-Ουντινέζε          1-0