Ιδανική πρεμιέρα για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης

Δύο μετάλλια σε τρεις τελικούς πανηγύρισε η Ελλάδα, κατά την πρεμιέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου. Με τον Απόστολο Παπαστάμο να αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης στα 400μ. μικτή ατομική, με πανελλήνιο ρεκόρ και όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, και την ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου, η χώρα μας βρίσκεται προσωρινά στην κορυφή του πίνακα μεταλλίων, έχοντας προσδοκίες για αρκετές ακόμη επιτυχίες τις επόμενες ημέρες.

Ο Απόστολος Παπαστάμος έκανε την κούρσα της ζωής του στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83, κατέρριψε μετά από πέντε χρόνια το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ και ταυτόχρονα έπιασε το όριο για το Παρίσι, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Ο Ελληνας πρωταθλητής κατάφερε στο 100άρι της πεταλούδας (που δεν είναι το καλό του στιλ) να ακολουθήσει από κοντά τους δύο Ούγγρους, Μπάλαζ Χόλο και Γκάμπορ Ζόμπορι, και στο ύπτιο «πήρε κεφάλι» στην κούρσα, για να αυξήσει σημαντικά τη διαφορά του στο πρόσθιο. Αν και δεν είχε πολλές δυνάμεις στο τελευταίο 50άρι, άντεξε στην αντεπίθεση των Μαγυάρων και εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο. Τερμάτισε σε 4:10.83, βελτιώνοντας κατά ένα και πλέον δευτερόλεπτο το 4:11.93 που είχε κάνει στις 24 Αυγούστου 2019 στη Βουδαπέστη, όταν αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου σε επίπεδο εφήβων, και παράλληλα εκμεταλλεύθηκε την τελευταία ευκαιρία του για να πάρει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς, πιάνοντας με μεγάλη διαφορά το όριο (4:12.50).

Ο Χόλο πήρε τη δεύτερη θέση με 4:11.51 και ο Ζόμπορι την τρίτη με 4:11.70, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος τερμάτισε τετάρτος με 4:16.64, χρόνος που συνιστά ατομικό ρεκόρ.

Να σημειωθεί ότι το μετάλλιο του Παπαστάμου είναι το δεύτερο που κατακτά η Ελλάδα στα 400μ. μικτή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, μετά το χάλκινο του Γιάννη Δρυμωνάκου το 2012, ενώ ο 23χρονος αθλητής του Ολυμπιακού γίνεται ο πέμπτος Ελληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης, μετά τον Αρη Γρηγοριάδη (δις), τον Ανδρέα Βαζαίο, την Αννα Ντουντουνάκη και τον Απόστολο Χρήστου.

Το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής ήρθε στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών, με τους Δημήτρη Μάρκο, Κώστα Εγγλεζάκη, Κώστα Στάμου και Ανδρέα Βαζαίο να καταλαμβάνουν την τρίτη θέση με χρόνο 7:09.73. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Λιθουανία με 7:08.04 και το ασημένιο η Ουγγαρία με 7:09.59.

Ο Μάρκος έπεσε πρώτος, κολύμπησε σε 1:47.12, όχι μακριά από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (1:46.65), και έδωσε δεύτερος, πίσω από την Ουγγαρία. Ακολούθησε ένα εξαιρετικό 200άρι από τον Κώστα Εγγλεζάκη, ο οποίος έκανε ανεπίσημο πέρασμα σε 1:46.60 και «πήρε κεφάλι» στην κούρσα. Ο Κώστας Στάμου άντεξε στο πρώτο 100άρι του, αλλά στη συνέχεια υποχώρησε δεύτερος (πέρασμα 1:48.61), πίσω από την Ουγγαρία, με το Ισραήλ και τη Λιθουανία να ακολουθούν από κοντινή απόσταση.

Η χώρα της Βαλτικής είχε όμως τελευταίο τον πολύ δυνατό και έμπειρο Ντάνας Ράπσις, που πέρασε μπροστά και της χάρισε τη νίκη και το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στους άνδρες (η Λιθουανία είχε ως σήμερα τρία χρυσά, όλα με τη Ρούτα Μεϊλουτίτε). Ο Ανδρέας Βαζαίος (1:47.40) υποχώρησε τέταρτος, αλλά στα τελευταία μέτρα κατάφερε να ξεπεράσει τον Ισραηλινό Κουέν Γκρούμι και να χαρίσει στη χώρα μας το χάλκινο μετάλλιο, πρώτο σε ομαδικό αγώνισμα μετά από 18 χρόνια, στο ίδιο αγώνισμα που είχαν έρθει και τα δύο προηγούμενα (επίσης χάλκινα), το 2002 και το 2006.

«Πλώρη» για μία θέση στο βάθρο των 50μ. πεταλούδα έβαλε όμως και ο Στέργιος Μπίλας, ο οποίος πέτυχε τον ταχύτερο χρόνο των ημιτελικών με 23.06. Η επίδοσή του, μάλιστα, αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ, βελτιώνοντας το 23.16 που είχε κάνει πέρυσι (13 Αυγούστου 2023) στο Ευρωπαϊκό Κ23 του Δουβλίνου, όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο τελικός θα γίνει αύριο Τρίτη (18/6), στις 19:37.

Στον μοναδικό τελικό της ημέρας χωρίς ελληνική συμμετοχή, το Ισραήλ έκανε την έκπληξη και κατέκτησε τον τίτλο στα 4Χ200μ. ελεύθερο γυναικών, αφήνοντας δεύτερη την Ουγγαρία. Το Ισραήλ δεν είχε κερδίσει ποτέ μετάλλιο σε ομαδικό αγώνισμα στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, αλλά κατάφερε (εκμεταλλευόμενο φυσικά και τις απουσίες των μεγάλων δυνάμεων) να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Πρώτο μετάλλιο σε ομαδικό αγώνισμα και για την Τουρκία, που ξεπέρασε στο τέλος τη Γερμανία για να πάρει την τρίτη θέση.

Αξιοσημείωτη είναι και η επιτυχία της Κύπριας Κάλιας Αντωνίου, η οποία με χρόνο 54.39 πήρε την τέταρτη θέση στα ημιτελικά των 100μ. ελεύθερο και προκρίθηκε στον αυριανό (18/6) τελικό.