Ιστορικό γκολ (νο 100) ο Ρονάλντο

Το τέρμα που σημείωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του εκτός έδρας αγώνα της Πορτογαλίας με τη Σουηδία στο «Friends Stadium» της Στοκχόλμης, έχει ιστορικό χαρακτήρα, καθώς ήταν το 100ο του 35χρονου σούπερ σταρ με τη φανέλα του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος.

Ο Πορτογάλος σούπερ-σταρ, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με εκτέλεση φάουλ, νικώντας τον γκολκίπερ των Σουηδών, Ρόμπιν Όλσεν με ένα τέλειο χτύπημα.

Πλέον ο Ρονάλντο, είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που έχει φτάσει σε τριψήφιο αριθμό τερμάτων με την Εθνική Ομάδα του, μαζί με τον Αλί Νταΐ του Ιράν και χρειάζεται άλλα δέκα τέρματα με την Πορτογαλία για να ξεπεράσει τον μεγάλο Ιρανό επιθετικό (109).

ΚΩΣΤΑΣ ΓΟΥΛΗΣ

Το πρώτο τέρμα του 35χρονου άσου, το σημείωσε εναντίον της Ελλάδας, στον εναρκτήριο αγώνα του Euro2004, όπου θριάμβευσε η «γαλανόλευκη» Εθνική Ομάδα, παιχνίδι στο οποίο οι Πορτογάλοι ηττήθηκαν με 2-1.