Νίκησε μετά από έναν μήνα η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε για άλλη μία φορά στα… σχοινιά στον αγώνα με την Μπρέντφορντ, αλλά τούτη τη φορά έβγαλε αντίδραση κι έφτασε στην ανατροπή (2-1), την ώρα που η Άστον Βίλα (και δια… χειρός Εμιλιάνο Μαρτίνες), συνεχίζει τις… υψηλές «πτήσεις», καθώς νίκησε τη Φούλαμ με 3-1 στο Λονδίνο κι έπιασε στη 2η θέση τις Μάντσεστερ Σίτι κι Άρσεναλ (17β.), ούσα πια μόλις έναν βαθμό πίσω απ’ τη Λίβερπουλ.

Το «κυρίως πιάτο» της 8ης αγωνιστικής της Premier League, ήταν γεμάτο από ανατροπές με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει την πρώτη νίκη της μετά από ένα μήνα και το 7-0 επί της Μπάρνσλεϊ στο League Cup και πρώτη μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα (είχε μία ήττα και δύο ισοπαλίες).

Η Μπρέντφορντ πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με την άπιαστη κεφαλιά του Ίθαν Πίνοκ, όμως οι «κόκκινοι διάβολοι» έφεραν τα πάνω-κάτω στο δεύτερο 45λεπτο και με τα γκολ των Γκαρνάτσο και Χόιλουντ έφτασε στη δεύτερη εφετινή εντός έδρας νίκη της.

Στο «Craven Cottage» του Λονδίνου η Φούλαμ ξεκίνησε ιδανικά το ματς καθώς βρήκε γκολ με τον Χιμένες έπειτα από ασίστ του Λένο. Η Άστον Βίλα ισοφάρισε άμεσα με τον Ρότζερς στο 9′, ενώ στο 26′ ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε το πέναλτι του Περέιρα διατηρώντας το παιχνίδι σε ισορροπία. Ο Γουάτκινς στο 59′ έβαλε μπροστά τους «χωριάτες» ενώ αποβολή του Άντερσεν στο 64′ έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων.

Το αυτογκόλ του Ντιόπ στο 69′ έβαλε τους… τίτλους τέλους στον αγώνα με την Άστον Βίλα να πανηγυρίζει άλλη μία μεγάλη νίκη, αν κι ολοκλήρωσε κι εκείνη τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Φιλοτζένε στο 90’+3′ με δεύτερη κίτρινη.

Τεράστια ανατροπή έκανε η ανεβασμένη Λέστερ, που επικράτησε εκτός έδρας της Σαουθάμπτον με 3-2, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο απ’ τα γκολ των Άρτσερ και Αρίμπο. Οι «αλεπούδες» ξεκίνησαν τη μεγάλη αντεπίθεση από το 65′ κι έπειτα και με τα γκολ των Μπουονανότε, Βαρντι (πέναλτι κι αποβολή του Φρέιζερ) και Αγιού (στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων) έφυγαν με το «τρίποντο» από το «St.Mary’s Stadium».

Μεγάλο διπλό που την ανέβασε προσωρινά στην 5η θέση σημείωσε η Μπράιτον επί της Νιουκάστλ χάρις σε ένα γκολ του Γουέλμπεκ στο 53′, ενώ η Έβερτον πήρε μεγάλο διπλο «ανάσας» στην έδρα της Ίπσουιτς με 2-0 με γκολ των Εντιαγιέ και Κιν, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με 16 λεπτά καθυστέρηση λόγω προβλημάτων κατά την είσοδο των οπαδών στις εξέδρες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία στην Premier League έχουν ως εξής:

Τότεναμ-Γουέστ Χαμ               4-1
(36΄ Κουλουσέφσκι, 52΄ Μπισούμα, 55΄ αυτ. Αρεολά, 60΄ Σον – 18΄ Κούντους)

Φούλαμ-Άστον Βίλα                1-3
(5΄ Χιμένες – 9΄ Ρότζερς, 59΄ Γουάτκινς, 69΄ αυτ. Ντιόπ)

Ίπσουιτς-Έβερτον                 0-2