Νίκη σωτηρίας η Τζένοα

Η ανοδική πορεία της Τζένοα επιβεβαιώθηκε και το βράδυ του Σαββάτου στο Λουίτζι Φεράρις, όπου η ομάδα της Γένοβα επικράτησε με 2-1 της Νάπολι και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις επικίνδυνες θέσεις.

Ο άνθρωπος που έβαλε την υπογραφή του στην 4η νίκη της ομάδας του Μπαλαρντίνι ήταν ο βετεράνος Γκόραν Πάντεφ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα των «παρτενοπέι», αλλά αντικαταστάθηκε από τον Ραχμάνι στο 69ο λεπτό.

Η Γιουβέντους επικράτησε στο ντέρμπι κόντρα στη Ρόμα (2-0) και πλησίασε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω της την ομάδα της Ρώμης. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο Τορίνο (13′) και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ρότζερ Ιμπάνιεθ με το αυτογκόλ που πέτυχε στο 70ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Aταλάντα υποτίμησε την Τορίνο και το πλήρωσε, παραχωρώντας της ισοπαλία 3-3.