Ο Ζοάο Πέδρο «ξέρανε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 95΄

Χάρη σε γκολ του Ζοάο Πέδρο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπράιτον πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «American Express Stadium» και διπλασίασε τις επιτυχίες της στο νέο πρωτάθλημα της Premier League. Στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής, οι «γλάροι» προηγήθηκαν στο 32΄ με τον -πρώην παίκτη της Γιουνάιτεντ- Ντάνι Γουέλμπεκ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, με τον Ντάλοτ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή ένα (αδύναμο) πλασέ του Μίλνερ στο 52΄ και τον Γουέλμπεκ να «σημαδεύει» το δοκάρι στο 58΄. Οι «μπέμπηδες» ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Αμάντ Ντιαλό και φάνηκε να πετυχαίνουν την ανατροπή στο 70΄ με τον Χαρνάτσο, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, καθώς ο εκτεθειμένος Ζίρκζι ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα, λίγο πριν περάσει τη γραμμή τέρματος. Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 95΄, όταν ο Ζοάο Πέδρο με κοντινή κεφαλιά τον Ονάνα και χάρισε το «τρίποντο» στην Μπράιτον.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ.         2-1
(32΄ Γουέλμπεκ, 90+5΄ Ζοάο Πέδρο – 60΄ Ντιαλό)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ     17:00
Φούλαμ-Λέστερ                17:00
Μάντσεστερ Σίτι-Ίπσουιτς     17:00
Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ  17:00
Τότεναμ-Έβερτον              17:00
Άστον Βίλα-Άρσεναλ           19:30