Ο Κοτάρσκι τον κράτησε όρθιο κι έκανε περίπατο

Με τον Ντόμινικ Κοτάρσκι να «καθαρίζει» πίσω και τους μεσοεπιθετικούς να σκοράρουν μπροστά, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το Πανθεσσαλικό Στάδιο κερδίζοντας με 4-1 τον Βόλο, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ο Κροάτης τερματοφύλακας του «Δικεφάλου του Βορρά» απέκρουσε το πέναλτι του Όμρι Άλτμαν μόλις στο 3ο λεπτό, δίνοντας το έναυσμα στους συμπαίκτες του.

Ο Στέφαν Σβαμπ (24′ με πέναλτι), ο Τόμας Μουργκ (54′), ο Τάισον (60′) και ο Φεντόρ Τσαλόφ (89′) έδωσαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που έμεινε μόνη στην κορυφή και περιμένει τα αποτελέσματα των ΑΕΚ και Ολυμπιακού. Αξιόλογη η εμφάνιση της ομάδας του Χοακίν Γκόμεζ που έπαιξε με δέκα από το 34′ λόγω αποβολής του Φράνκο Φεράρι και μείωσε προσωρινά με τον Ζούνιορ Μεντιέτα (57′), αλλά δεν άντεξε.

Τα πρώτα δευτερόλεπτα ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους. Οι οποίοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 3ο λεπτό και μάλιστα σε… τρεις δόσεις. Για την ακρίβεια, νικήθηκαν από τον Κοτάρσκι. Ο Κροάτης τερματοφύλακας σταμάτησε αρχικά τις προσπάθειες των Πέδρο Κόντε και Νεμάνια Γκλάβτσιτς, με τον Πέτρο Τσαγκαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα για παράβαση του Μαντί Καμαρά σε προσπάθεια του Άλτμαν. Το VAR δεν είχε διαφορετική άποψη, αλλά είχε ο Κοτάρσκι που απέκρουσε το πέναλτι του Ισραηλινού φορ.

Με την πάροδο του χρόνου οι «ασπρόμαυροι» ισορρόπησαν. Ο Μουργκ απέτυχε από πλάγια θέση στο 8′ έχοντας και σώματα μπροστά του ενώ τρία λεπτά μετά ο Ταρίκ Τισουντάλι έσπασε το τεχνητό οφσάιντ αλλά νικήθηκε από τον Ντάνιελ Κόβατς. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 23′ κι ήταν το πέναλτι για τον ΠΑΟΚ. Ο Τάισον βρήκε όμορφα τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα, αυτός γύρισε προς τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ, όμως προτού προλάβει να σουτάρει ο Βούλγαρος ανατράπηκε από τον Φράνκο Φεράρι. Ο Σβαμπ δε λάθεψε για το 0-1.

Οι Θεσσαλοί δεν πτοήθηκαν, με τον Γιασίν Αμίν Ασεχνούν να κάνει την ατομική ενέργεια στο 29′, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, οι ελπίδες τους ελαχιστοποιήθηκαν με τη συμπλήρωση 34 λεπτών, όταν ο Φεράρι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα κόβοντας με φάουλ αντεπίθεση. Ο Αργεντινός μπακ διαμαρτυρήθηκε για παράβαση πάνω στον Αλέξη Καλογερόπουλο στο ξεκίνημα της φάσης ωστόσο ο Χανιώτης διαιτητής έμεινε ασυγκίνητος.

Ήταν, ουσιαστικά, η τελευταία στιγμή του πρώτου μέρους, αφού στις καθυστερήσεις του, ο Τισουντάλι άργησε υπερβολικά να σουτάρει και κόπηκε από τον Γιώργο Μύγα. Ο ΠΑΟΚ έψαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το γκολ που θα του αφαιρούσε το άγχος. Το φάουλ του Μουργκ στο 50′ από πολύ πλάγια θέση σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Κόβατς που έβαλε… όσο χρειαζόταν το χέρι του.  Ο Αυστριακός μεσοεπιθετικός πάντως έβαλε εαυτόν στη λίστα των σκόρερ τέσσερα λεπτά μετά, έστω και με αρκετή δόση τύχης. Ωραίος συνδυασμός των φιλοξενούμενων, ο Καμαρά έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Μουργκ και να ξεγελάει τον Κόβατς για το 0-2.

Τέλος; Όχι. Ο Μεντιέτα απείλησε στο 56′, με τον Κοτάρσκι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, όμως από την εκτέλεσή του ο Αργεντινός μέσος πήδησε αφύλακτος για το 1-2 με δυνατή κεφαλιά. Οι Θεσσαλονικείς δεν άργησαν να βρουν και τρίτο γκολ. Από λάθος πάσα του Γκλάβτσιτς, ο Τισουντάλι βρήκε ωραία τον Τάισον που με δεξί πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-3. Έχοντας πια ξεκάθαρο πλεονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν και για περισσότερα γκολ.

Ο Κόβατς σταμάτησε τον Γιάννη Κωνσταντέλια στο 74′, ο Νεμάνια Μίλετιτς πρόλαβε πάνω στη γραμμή δευτερόλεπτα αργότερα ενώ στο 85′ η κεφαλιά του Καμαρά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι – ο Τσαγκαράκης πάντως καταλόγισε επιθετικό φάουλ στη φάση. Ο Ούγγρος τερματοφύλακας του Βόλου, ωστόσο, χρεώνεται το λάθος για το 1-4 που πέτυχε ο Τσάλοφ – παρθενικό τέρμα του Ρώσου με τον ΠΑΟΚ – ο οποίος ανταμείφθηκε για την επιμονή και την πονηριά του.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους σε πέντε ματς, ανέβηκαν τους 13 βαθμούς και βρέθηκαν στο +3 από ΑΕΚ (παίζει στη Λεωφόρο με την Athens Kallithea FC) και Ολυμπιακό (παίζει στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη). Ο Βόλος, από την άλλη, γνώρισε την τρίτη εντός έδρας ήττα σε ισάριθμα ματς και θα χρειαστεί να εμφανιστεί πιο κυνικός στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Κίτρινες: Φεράρι, Μεντιέτα, Κόβατς – Μπάμπα.
Κόκκινες: Φεράρι (34′).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Χοακίν Γκόμεζ): Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Μπερναντού, Γκλάβτσιτς (72′ Κόμπα), Ασεχνούν (40′ Σμέλερς), Μεντιέτα, Άλτμαν (61′ Βιγιαφάνιες), Κόντε (61′ Κόσζτα).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα (67′ Ότο), Σβαμπ (67′ Μπακαγιόκο), Καμαρά, Μουργκ (67′ Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ, Τάισον (79′ Σορετίρε), Τισουντάλι (67′ Τσάλοφ).
*Το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό Στάδιο παρακολούθησε και ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδας, Ιβάν Γιοβάνοβιτς.