Ποδαρικό με 15 μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου στην κατηγορία Masters – Τρίτη στον κόσμο, στον πίνακα μεταλλίων η Ελλάδα

Με μεγάλη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία, κυρίως για τα ελληνικά χρώματα, ολοκληρώθηκε στα Δύο Αοράκια, στο Ηράκλειο Κρήτης, η 1η ημέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Ζίου Ζίτσου, με την χώρα μας να κατακτά 15 μετάλλια και την 3η θέση στον κόσμο, στη κατηγορία των Masters!

Οι φίλοι του αθλήματος είχαν την ευκαιρία να πάρουν μία πρόγευση του τι θα ακολουθήσει τις επόμενες ημέρες, ως και τις 4 Νοεμβρίου, όπου θα διεξαχθούν οι αντίστοιχες διοργανώσεις όλων των ηλικιακών κατηγοριών.

Οι Ελληνες αθλητές τα πήγαν περίφημα, καθώς κατέκτησαν 4 χρυσά, 7 αργυρά και 4 χάλκινα μετάλλια, καταλαμβάνοντας την 3η θέση στον πίνακα μεταλλίων, πίσω από την Γαλλία (30 μετάλλια) και τον Καναδά που είχε 10 μετάλλια, αλλά τα έξι ήταν χρυσά, με αποτέλεσμα να βρεθεί πάνω από την Ελλάδα στην κατάταξη. Σε σύνολο μεταλλίων ωστόσο, οι Ελληνες πρωταθλητές, ήταν δεύτεροι.

-77κ.: Χάλκινο Αντώνης Βογιαντζής

*Το πρόγραμμα συνεχίζεται αύριο 24/10, με το κυρίως «μενού» της διοργάνωσης, η οποία είναι το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών.

Συνδιοργανωτές των αγώνων είναι το υπουργείο Αθλητισμού και η Περιφέρεια Κρήτης, ενώ τα Παγκόσμια πρωταθλήματα διεξάγονται υπό την Αιγίδα του υπουργείου Τουρισμού και του Δήμου Ηρακλείου. Χορηγός επικοινωνίας των αγώνων είναι το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, TV Creta και Creta24.gr