Πρώτο γκολ ο Δώνης

Σαρωτικό πέρασμα (4-1) πραγματοποίησε η Αλκμααρ από την έδρα της Φένλο, για την 23η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15΄ με τον Κάρλσον, αλλά εννέα λεπτά αργότερα ο Χρήστος Δώνης ισοφάρισε, σημειώνοντας το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα της Φένλο.

Ωστόσο, στη συνέχεια η Άλκμααρ ήταν καταιγιστική, πήρε προβάδισμα στο 56΄ και εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή της (στο 58΄ αποβλήθηκε με κόκκινη ο Κουμ της Φένλο), έγραψε το τελικό 4-1 με δύο τέρματα του Μποαντού, δίνοντας συνέχεια στην καταδίωξη της δεύτερης θέσης, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Να σημειωθεί ότι ο Δώνης αντικαταστάθηκε στο 60΄ από τον Ντα Γκράτσα, ενώ αντίθετα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Γιώργος Γιακουμάκης, αυτή την φορά δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα παρότι αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο.

Στον πάγκο των γηπεδούχων έμεινε ο Τάσος Δώνης.