Πρώτο «τρίποντο» η Σεβίλη με υπογραφή του Νάβας

Με το γκολ του Χεσούς Νάβας στο 27ο λεπτό η Σεβίλη -εντός έδρας- λύγισε την αντίσταση της Χετάφε και πήρε την πρώτη φετινή νίκη της (1-0), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της LaLiga, μολονότι στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σάντσες (88′).
    Στο μεταξύ, με ηγέτη τον Χάβι Πουάδο, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, η Εσπανιόλ πήρε τη σημαντική νίκη με 3-2 επί της Αλαβές.
    Νωρίτερα, σπουδαία νίκη πέτυχε η Βιγιαρεάλ στη Μαγιόρκα με 2-1 επί της τοπικής ομάδας. Το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ με τον Κόστα (27′), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν χάρη στο λάθος και το αυτογκόλ του Αλμπιόλ στο 57ο λεπτό.
    Στη συνέχεια η Μαγιόρκα έμεινε με δέκα παίκτες στο 69ο λεπτό, λόγω αποβολή του Τόνι Λάτο, και οι φιλοξενούμενοι το
    Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Μπέτις-Λεγανές                 2-0