Σοκ για τη Μίλαν στη Λιγουρία

Η Σπέτσια δημιούργησε την έκπληξη της 22ης αγωνιστικής στη Serie A, νικώντας την πρωτοπόρο Μίλαν με 2-0 στο «Αλμπέρτο Πίκο» της Λιγουρίας.

Η ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο έκανε ένα μεγάλο άλμα προς την παραμονή, καθώς βρίσκεται πια στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ καταδίκασε τους «ροσονέρι» να βρεθούν στη δεύτερη θέση, αν αύριο η Ίντερ, ως γηπεδούχος, νικήσει τη Λάτσιο στο δεύτερο ντέρμπι της 22ης ημέρας.

Ύστερα από ένα στείρο πρώτο μέρος, οι «ακουιλότι» άνοιξαν το σκορ στο 56ο λεπτό με τον Τζούλιο Ματζόρε και πριν η Μίλαν προλάβει να συνέλθει ήρθε ο Σιμόνε Μπαστόνι να διπλασιάσει στο 67΄ και να σφραγίσει τους τρεις βαθμούς για τους γηπεδούχους.

Νωρίτερα, η Νάπολι αναδείχθηκε νικήτρια στο πρώτο από τα ντέρμπι. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο επιβλήθηκε 1-0 της Γιουβέντους στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και άφησε την πρωταθλήτρια Ιταλίας στο -7 από την πρώτη θέση.

Οι «παρτενοπέι» έφτασαν στους τρεις βαθμούς με εκτέλεση πέναλτι του Λορέντσο Ινσίνιε στο 31ο λεπτό, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Τζόρτζιο Κιελίνι πάνω στον διεθνή επιθετικό. Στο δεύτερο μέρος, οι «μπιανκονέρι» πολιόρκησαν την περιοχή του Άλεξ Μερέτ, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν ένα γκολ που θα τους επέτρεπε να σώσουν τουλάχιστον ένα βαθμό.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 40 βαθμούς και έπιασαν στην τέταρτη θέση τις Ρόμα και Λάτσιο, με παιχνίδι περισσότερο.