Στα προημιτελικά του παγκοσμίου με… περίπατο η εθνική κορασίδων

Σε ρυθμό… περιπάτου η εθνική υδατοσφαίρισης κορασίδων συνέτριψε 16-3 τη Γερμανία, στο πρώτο νοκ-άουτ ματς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ16, που διεξάγεται στη Μανίσα της Τουρκίας, και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ελληνική ομάδα δέχθηκε πρώτη γκολ, στο εναρκτήριο λεπτό της αναμέτρησης, και εν συνεχεία σκόραρε… 16 αναπάντητα τέρματα, με το δεύτερο γερμανικό γκολ να σημειώνεται στην τελευταία περίοδο.

Το μεγάλο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είναι ο αυριανός (2/7, 18:00) προημιτελικός, πιθανότατα απέναντι στην κάτοχο του τίτλου Ουγγαρία, αφού από αυτό θα κριθεί αν θα μπει στη ζώνη των μεταλλίων

Τα εξάλεπτα: 3-1, 3-0, 7-0, 3-2

Η σύνθεση της εθνικής: Σαλέχ, Παπαδοπούλου, Μουζή, Μπίκου 4, Κουνδουράκη, Σταυρίδου 1, Καραγιάννη 2, Κρασσά 3, Βάλβη 1, Μπιτσάκου 4, Ντούλη, Σαλταμανίκα 1, Πασβάντη.