Στην πρώτη πεντάδα και βλέπει Ευρώπη η Λιλ

Εντός έδρας νίκη με 2-0 πέτυχε επί του Στρασβούργου η Λιλ και ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα της Ligue 1 και βλέπει Ευρώπη.  Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντέιβιντ, που σημείωσε και τα δύο τέρματα της Λιλ. Συγκεκριμένα, στο 23’ άνοιξε το σκορ με πέναλτι και μόλις πέντε λεπτά αργότερα (28’) πέτυχε και το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι. Στραβοπάτησε στην έδρα της Τουλούζ η Ρεν γνωρίζοντας την ήττα με 3-1, ενώ  η Μονπελιέ επικράτησε με 3-0 της Μπρεστ και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Με το αυτογκόλ του Ερέλ στο 4’ και το πέναλτι του Σαβανιέ στο 17’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, πριν πετύχουν και τρίτο γκολ στην επανάληψη με τον Γουάχι (54’). Στα υπόλοιπα παιχνίδια, Ανζέ και Οσέρ έμειναν στο 1-1 και παρέμειναν στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας που τις φέρνει ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό, ενώ η Ρεμς νίκησε με 4-0 την Τρουά, η οποία παρέμεινε μία μόλις θέση πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής της Ligue 1:

Νις-Αζαξιό               3-0