«Στραβοπάτησε» στο Σίταρντ η Αλκμάαρ

Η Αλκμάαρ έμεινε στους μηδέν βαθμούς στην έξοδό της στο Σίταρντ γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τη Φορτούνα, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 8ης αγωνιστικής της Eredivisie. Στο 45+2΄, ο Χαλίλοβιτς δεν κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Ροντρίγκο Γκου στο 78ο λεπτό βρήκε δίχτυα δίνοντας βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του. Η Αλκμάαρ έμεινε στους 16 βαθμούς σε 8 αγώνες, ενώ η Φορτούνα έφτασε τους 10 βαθμούς.

Νωρίτερα, ο Άγιαξ επικράτησε με 3-1 της Γκρόνινγκεν, «έπιασε» με 13 βαθμούς τις Φέγενορντ και Γκόου Αχεντ Ιγκλς έχοντας ένα λιγότερο παιχνίδι από την πρώτη και δύο λιγότερα από τη δεύτερη. Πάντως, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν τα γκολ του Βέγκχορστ στις καθυστερήσεις για να εξασφαλίσει το «τρίποντο». Ο Κλάασεν στο 21′ είχε βάλει μπροστά τον Άγιαξ, αλλά μετά από αρκετές ευκαιρίες που άφησε αναξιοποίητες, είδε τον Σρούντερς να ισοφαρίζει στο 69′. Και μετά από τέσσερα λεπτά, ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι. Ο Φαν ντε Μπούμεν το εκτέλεσε, αλλά… αστόχησε. Ο Βέγκχορστ πέρασε στο ματς στο 84′ και επτά λεπτά μετά την είσοδό του, στο 90+1΄ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος ήταν ο δημιουργός στο γκολ του Άκπομ (90+4΄) για το τελικό 3-1.

Ο Δημήτρης Ράλλης πέτυχε το γκολ της Χέρενφεν στην ισοπαλία 1-1 με την Τσβόλε. O 19χρονος Ελληνοολλανδός επιθετικός βρήκε δίχτυα σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, ισοφαρίζοντας στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με την Τσβόλε. Μετά το γκολ που είχε σημειώσει απέναντι στη Χέρακλες, πήρε πάλι φανέλα βασικού από τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι. Ο Ράλλης δικαίωσε τον προπονητή του, όταν από κάθετη μπαλιά του Τρένσκοου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Φαν ντεν Μπεργκ είχε ανοίξει το σκορ από το 3ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους στο “Abe Lenstra Stadion”. Χέρενφεν και Τσβόλε παρέμειναν ισόβαθμες, με 8 βαθμούς.

Στραβοπάτησε η Τβέντε στην έδρα της Φέγενορντ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 και έμεινε στους 14 βαθμούς. Με τη νίκη της αυτή η Φέγενορντ μείωσε την απόσταση από την Τβέντε σστον έναν βαθμό κι ενώ έχει και αγώνα λιγότερο.

Τους 13 βαθμούς, σε 8 ματς, έφτασε και η Γκόου Αχέντ, μετά την επιβλητική εμφάνισή της και την εντός έδρας νίκη, με 4-1 επί της Χέρακλες (9 βαθμούς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ολλανδικής Eredivisie, έχουν ως εξής:

Αλμέρε-Βίλεμ                  0-1
Μπρέντα-Ναϊμέγκεν             1-0
Αϊντχόφεν-Σπάρτα Ρότερνταμ    2-1
Ουτρέχτη-Βααλβάϊκ             3-2
Γκόου Αχεντ-Χεράκλες          4-1
Φέγενορντ-Τβέντε              2-1
Χέρενφεν-Τσβόλε               1-1
Αγιαξ-Γκρόνινγκεν             3-1