Το αυτογκόλ του Γίλα στο 85′, έστειλε τη «Γιούβε» στην κορυφή

Η Γιουβέντους έπαιξε σαν τη… γάτα με το ποντίκι τη Λάτσιο, ιδίως μετά το 24ο λεπτό, όταν απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την απευθείας αποβολή του Ρομανιόλι, έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Βλάχοβιτς στο 57′ κι εντέλει πήρε τη νίκη με 1-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής με ένα… αυτογκόλ.

Μία και μόνο φορά «νικήθηκε» ο εξαιρετικός Προβεντέλ στο ματς κι αυτό συνέβη στο 85ο λεπτό απ’ τον κακό υπολογισμό του στόπερ των «λατσιάλι» Μάριο Γίλα στη σέντρα του Καμπάλ, που έστειλε άθελά του την μπάλα στο βάθος της εστίας των φιλοξενουμένων κι έδωσε την ευκαιρία στη «Γιούβε» να πάρει το «τρίποντο» που την έφερε στην κορυφή της Serie A, ισόβαθμη με τη Νάπολι στους 16 βαθμούς, αλλά και με έναν αγώνα περισσότερο.

Νωρίτερα, η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων, καθώς επικράτησε πολύ δύσκολα της -εξαιρετικής εφέτος Ουντινέζε- με 1-0 στο Μιλάνο, παρά το γεγονός πως έπαιξε για περισσότερο από μία ώρα αγώνα με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Ρέιντερς στο 29′ με απευθείας κόκκινη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Οι Μιλανέζοι είχαν… προλάβει να πάρουν βεβαίως το προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Τσουκουέζε στο 13′, το οποίο κράτησαν ως το φινάλε. Η δε Ουντινέζε σκόραρε δύο φορές με τους Εχιζίμπουε στο 45’+1′ και στο 90’+5′ με τον Καμπαζέλε, όμως και στις δύο περιπτώσεις τα γκολ δεν μέτρησαν με υποδείξεις του VAR για οφσάιντ, αφήνοντας τους «φριουλάνι» με πολλά παράπονα για τη διαιτησία.