«Τριάρα» η Μάντσεστερ Σίτι στην Τότεναμ

Αυτή την περίοδο η Μάντσεστερ Σίτι είναι απλώς ασυναγώνιστη, κι αυτό, μετά τον Γιούργκεν Κλοπ και την «τεσσάρα» στο «Άνφιλντ», το κατάλαβε καλά και ο Ζοζέ Μουρίνιο…

Οι «πολίτες» νίκησαν στο «Έτιχαντ» με χαρακτηριστική ευκολία 3-0 την Τότεναμ και άνοιξαν τη διαφορά από τη δεύτερη Λέστερ στους 7 βαθμούς και από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παίζει αύριο στην έδρα της Γουέστ Μπρομ, στους 8.

Η «αρμάδα» του Πεπ Γκουαρντιόλα, που οδεύει ολοταχώς προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου, προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με πέναλτι του Ρόντρι στο 23ο λεπτό, στο οποίο είχε υποπέσει ο Χόιμπεργκ επί του Γκιντογάν.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γερμανός διεθνής της Σίτι, που έχει εξελιχθεί σε «φονικό όπλο» φέτος για τον Γκουαρντιόλα, σκοράροντας συνεχώς ως κρυφός επιθετικός.

Ο τουρκικής καταγωγής άσος των γηπεδούχων διπλασίασε για την ομάδα του στο 50΄ και ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με άλλο ένα γκολ, στο 66ο λεπτό.